Kalendarz adwentowy dla dzieci. Pomysły jak zrobić kalendarze adwentowe!

Kalendarz adwentowy dla dzieci
fot.: thinkstockphotos.com

Kalendarz adwentowy to doskonały pomysł na wprowadzenie do domu świątecznej atmosfery i umilenie czasu dzieciom. Dzięki niemu odliczamy kolejno dni do Świąt Bożego Narodzenia zaczynając od 1 do 24 grudnia. Mamy dla Was ciekawe pomysły na kalendarz adwentowy DIY. Możecie wykonać go samodzielnie i powiesić w pokoju dziecka lub w salonie, a maluch każdego dnia będzie odkrywał w nim nową niespodziankę! Zobaczcie, jak zrobić kalendarze adwentowe dla dzieci!

Skąd pochodzi pomysł na kalendarze adwentowe?

Kalendarze adwentowe mają za zadanie umilić dzieciom czas oczekiwania na święta Bożego Narodzenia, a jednocześnie stanowią formę dekoracji. Zwyczaj ten pochodzi z Niemiec i jest znany od XIX wieku. To wtedy po raz pierwszy pojawiły się dekoracje adwentowe, które przybierały postać wiązanek ze świecami. Każda ze świec oznaczała kolejny tydzień lub dzień adwentu. Z czasem wiązanki zmieniły się w kalendarze z postaciami świętych, które wręczano dzieciom.

Sprawdź również kalendarz rozwoju dziecka >>

Rodzaje kalendarzy adwentowych

Początkowo kalendarze adwentowe miały charakter planszy z czekoladkami ukrytymi w okienkach z kolejnymi datami, aktualnie najpopularniejsze są dekoracje adwentowe wykonane samodzielnie. Można je przygotować wspólnie z dzieckiem, co będzie dodatkową frajdą lub zrobić maluchowi niespodziankę i powiesić gotowy kalendarz adwentowy w jego pokoju. Pomysłów na tego typu świąteczną dekorację jest bardzo dużo, dla starszych dzieci idealnie sprawdzą się kalendarze adwentowe DIY z małymi drobiazgami. Możemy też zrobić kalendarz tematyczny, z ulubionym motywem z bajki czy filmu, lub edukacyjny z zagadkami na każdy dzień.

Nie przegap

Kalendarze adwentowe w formie girlandy

Kalendarz adwentowy dla dzieci wykonany w formie girlandy jest jedną z najprostszych propozycji. Oczywiście mamy różne możliwości, ale pomysł polega na rozwieszeniu sznurka w pokoju dziecka i przywiązaniu do niego kopert lub materiałowych woreczków, do których możemy włożyć drobne upominki lub słodycze. Jeśli nie mamy miejsca na jeden, długi sznurek zastąpmy go dwoma o takiej samej długości, powieszonymi jeden pod drugim. Na każdym z nich przypinamy małe kolorowe koperty z numerami oznaczającymi poszczególne dni grudnia. Koperty możemy przypiąć ozdobnymi klamerkami lub przywiązać tasiemkami. Decydując się na ten rodzaj kalendarza adwentowego DIY trzeba pamiętać, że drobiazgi, które umieścimy w kopertach muszą być lekkie. Do najpopularniejszych upominków należą słodycze, naklejki, małe samochody, mini lalki.

Kultowe bajki Disneya dla dzieci >>

fot. materiały prasowe Colorfolk dostępny na Pakamera.pl

Białe koperty na planszy

Do wykonania prostego i minimalistycznego kalendarza adwentowego potrzebne będą 24 białe koperty oraz pomalowany karton do którego będziemy mogli przykleić w rządkach koperty. Do każdej z kopert możemy włożyć jakiś drobiazg lub karteczki z zagadkami. Następnie zaklejamy je za pomocą naklejek z numerami, a jeśli ich nie posiadamy - na każdej kopercie możemy napisać numer kolorowym flamastrem.

Kalendarz adwentowy z materiału

Wykonanie tego typu kalendarza adwentowego dla dzieci jest dosyć czasochłonne i wymaga minimalnych zdolności krawieckich. Na prostokątnym kawałku materiału, może być w kolorze zielonym lub bordowym, naszywamy 24 kieszonki z materiału. Wybór kolorystyki kalendarza należy do nas. Na poszczególnych kieszonkach możemy naszyć cyfry lub namalować je specjalnym flamastrem do ubrań. Tak wykonany kalendarz będzie służył nam przez kilka lat. Do kieszonek w kalendarzu możemy włożyć drobiazgi, słodycze, kartecznki z zagadkami lub pojedyńcze klocki, które na koniec pozwolą dziecku na złożenie konkretnej zabawki. Takie adwentowe zestawy klocków ma w swojej ofercie LEGO.

Zagadki dla dzieci, które bawią i uczą >>

fot. maeriały prasowe LEGO Friends

Kalendarz ze skarpet

Na sznurku fantazyjnie poprowadzonym na ścianie przypinamy za pomocą ozdobnych klamerek różnokolorowe skarpetki. Do każdej z nich możemy włożyć mały upominek. A po zdjęciu kalendarza skarpetki oczywiście wykorzystamy do codziennego użytku. Prosty i praktyczny pomysł na kalendarz adwentowy DIY.

Kalendarz adwentowy zawieszony na drzewie

Kalendarz adwentowy wcale nie musi być ułożony w kolejności. Poszczególne woreczki czy koperty z datami mogą zostać powieszone np. na gałązce pomalowanej na biało. Jest to ciekawa dekoracja w stylu skandynawskim, a jednocześnie fajny pomysł na niekonwencjonalny kalendarz adwentowy dla dzieci. Każdego dnia maluch zdejmuje woreczek z odpowiednią datą i oczywiście upominkiem w środku.

fot. materiały prasowe Pakamera.pl kalendarz Littlewood

Rama z klamerkami w roli kalendarza adwentowego dla dzieci

W dekoracyjnej ramie na tekturę powleczoną materiałem lub płótnem przyklejamy równo w rzędach ozdobne klamerki. Nad każdą z nich wpisujemy datę lub przyklejamy kolorowe naklejki z cyframi od 1 do 24. Do każdej klamerki możemy przypiąć karteczkę z zadaniem, opisem historii świątecznej lub kopertę z małym upominkiem.

Pomysły na zabawy dla przedszkolaków >>

Kalendarz adwentowy z rolek

Rolki po papierze toaletowym mają mnóstwo zastosowań. Możemy z nich budować domki dla lalek, przygotować zwierzaki, wykonać Mikołaja na choinkę i oczywiście przygotować kalendarz adwentowy dla dzieci. Do przygotowania potrzebne nam będą 24 rolki po papierze. Każdą z nich zaklejamy z jednej strony papierem w wybranym przez nas kolorze i numerujemy za pomocą mazaka lub stempla. Sklejamy ze sobą poszczególne rolki tak, aby nam wyszedł kwadrat lub prostokąt. Do każdej rolki wkładamy drobiazg lub małe słodkości. Następnie przyklejamy je do tektury. Dziecko każdego dnia rozrywa papier na jednej rolce i wyciąga z niej upominek. Tak odliczamy czas do Świąt Bożego Narodzenia.

Kalendarz adwentowy DIY z pudełek

 Ciekawą formą kalendarza adwentowego dla dzieci będzie przygotowanie go w formie pudełek z upominkami. Każde pudełko numerujemy własnoręcznie lub przyklejamy karteczkę z kolejną datą, a do środka wkładamy drobne prezenty.

fot. Thinkstock

Gotowe kalendarze adwentowe dla dzieci

Jeśli nie mamy czasu na przygotowanie kalendarza adwentowego w domu możemy zdecydować się na gotową propozycję. W sklepach czeka na nas ogromny wybór, a ceny zaczynają się już od 30 zł.

fot. Kalendarz adwentowy Jula.pl cena 79,90

fot. Kalendarz adwentowy Weltbild.pl

Aktualizacja: 2016-11-04 Publikacja: 2016-11-04
Ocena: 0
fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij g+skomentuj
forum.mjakmama.pl
wejdź na forum
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.