Kartki wielkanocne: dlaczego warto je wysyłać? [6 propozycji]

Wysyłanie kartek wielkanocnych to tradycja, która powoli odchodzi w zapomnienie. Ich miejsce zastępują krótkie, rymowane wierszyki wysyłane mailem czy SMS-em. Sprawdź, dlaczego jeszcze warto wysyłać życzenia w formie papierowej.

Jednym z najpiękniejszych zwyczajów, który pojawia się w każde święta, jest oczywiście zwyczaj składania życzeń, również za pomocą kartek wielkanocnych. Zawsze pragniemy, aby bliskim nie stała się żadna krzywda, a zarazem wiodło się im dobrze w życiu. Już od starożytności wierzono, że takie słowa wypowiedziane w odpowiednich dniach na głos, mają silne znaczenie i zostaną wysłuchane. Dzisiaj taka tradycja jest szczególnie spopularyzowana niezależnie od rodzaju świąt i uroczystości.

Kartki wielkanocne: wyślij kartkę zamiast SMS-a

Współczesna epoka, jak każdy z nas dobrze wie, jest silnie skomputeryzowana. Wszystkie najważniejsze rzeczy dzieją się w internecie, czyli on-line. Z czasem przyjęło się, że życzenia wysłane drogą mailową lub SMS-em nie mają tak dużego znaczenia jak te wypowiedziane na żywo czy wysłane pocztą tradycjną. Dlaczego? Uważa się, że napisanie czegoś na komputerze nie wymaga dużego wysiłku, szczególnie jesli wystarczy skopiować łańcuszek wysyłany przez 3/4 osób na portalach społecznościowych. Taka czynność również nie zajmuje wiele czasu, a dzięki opcji "wyślij do wszystkich" przy jednym kliknięciu mamy z głowy całą rodzinę i znajomych. Napisanie życzeń na kartkach wielkanocnych to duży wysiłek, szczególnie intelektualny. Oczywiście można spisać wesoły wierszyk z internetu, ale napisany odręcznie ma większe znaczenie. Faktem jest też to, że starsze osoby, np. dziadkowie, nie posiadają komórek, nie mówiąc o komputerze. Wtedy warto jest umilić im te chwile, których nie możemy spędzić razem, wysyłając szczególne życzenia pocztą.

>> Czytaj także: Pomysły na pisanki: 7 najciekawszych pomysłów na pisanki [INSPIRACJE] >>

Kartki wielkanocne: jakie motywy są najpopularniejsze?

Najpopularniejszymi motywami na kartkach wielkanocnych są oczywiście pisanki i zwierzątka. Te pierwsze to nieodzowny symbol tych świąt, więc koniecznie powinien się na nich znaleźć. Często pojawiają się też zające, kurczaczki czy baranki, które zwiastują Wielkanoc. Ostatnimi czasy do Polski weszło kilka nowych technik zdobienia i wykonywania wszelkich dekoracji. Jedną z nich jest quilling. Metoda ta pozwala z niewielkich pasków zawiniętych w rulonik stworzyć cuda. Zrobione tą metodą kartki np. z kurczakiem lub zającem, wyglądają naprawdę zjawiskowo, a do tego możesz je wykonać sama w domu za niską cenę. Inną techniką jest scrapbooking. To sposób zdobienia wszelkich dekoracji, wywodzący się z ang. słowa "scrapbook". W wolnym tłumaczeniu oznacza to album, który możemy ozdabiać różnymi wycinkami oraz artykułami papierniczymi.

>> Sprawdź też: Zając wielkanocny: co symbolizuje? Kiedy przychodzi i dlaczego jest symbolem Wielkanocy? >>

Kartki wielkanocne: jakich wyborów unikać?

Przede wszystkim dobrze zastanów się, do kogo chcesz wysłać kartki wielkanocne. Jeśli jest to osoba dorosła lub starsza z rodziny, zrezygnuj z wesołych wielkanocnych obrazków, których przekazu może nie wszyscy do końca rozumieją. Inną kwestią jest to, jakie stosunki was łączą. Jeśli chcesz obdarować kartką np. swojego szefa, musi być ona w bardzo stonowanym klimacie z odpowiednimi życzeniami zamieszczonymi w środku. W przypadku, gdy będzie to twój najlepszy przyjaciel, możesz trochę zaszaleć i wybrać laurkę odpowiednią do waszego poczucia humoru i zamieścić w niej bardzo szczegółowe życzenia.

Aktualizacja: 2016-04-12 Publikacja: 2016-03-08
Ocena: 0
fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij g+skomentuj
forum.mjakmama.pl
wejdź na forum
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.