Palma wielkanocna. Jak ją zrobić razem z dzieckiem

Palma wielkanocna. Jak ją zrobić razem z dzieckiem
fot.: fot. Justyna Smolińska
Palma wielkanocna. Jak ją zrobić razem z dzieckiem

Tydzień przed Wielkanocą, w Niedzielę Palmową święcimy palemki. To piękny zwyczaj ustanowiony na pamiątkę wjazdu Jezusa do Jerozolimy. Dziecko z radością przygotuje swoją własną palmę i z dumą zaniesie ją do kościoła, a następnie ozdobi nią swój pokój.

By zrobić z dzieckiem wielkanocną palmę potrzebujecie:

  • głównego kijka (może być od małej flagi albo po prostu gruba gałąź),
  • kolorowej bibuły i krepiny,
  • drucików,
  • gałązek wierzby i bukszpanu,
  • suchej trawy i zbóż (można je ufarbować specjalnymi farbkami do bielizny)
  • oraz narzędzi - nożyczek, kleju, nitek i taśmy samoklejącej oraz dwustronnej.

Z bibuły warto zrobić kolorowe kwiatuszki i zamocować je na drucikach, jak również przygotować z nich paski różnej szerokości, ponacinane i poskręcane do ozdobienia głównego kijka. Najpierw należy ozdobić kij kolorowa bibułką, tak aby nie było wolnej przestrzeni – przyklejamy ją klejem, owijamy nitką, sklejamy taśmą. Następnie dokładamy kwiatki na drucikach (drucikiem owijamy kij) oraz mocujemy gałązki wierzby i bukszpanu (przywiązujemy je nicią).

Co rejon, to inna wielkanocna palma

Tradycyjna palma górska to pęk długich witek leszczynowych lub wiklinowych ozdobionych kwiatkami z bibuły oraz barwnymi wstążeczkami. Największą trudność sprawia takie uformowanie gałązek, by gruby pęk sam się trzymał (nie można używać kija). Są nawet zawody w formowaniu jak najwyższej palmy. Jak na razie wygrywa 32-metrowa palma stworzona w Rabce.
Nieco łatwiej mają mieszkańcy Kurpi, bo do wykonania palmy wykorzystują pień młodej jodły lub świerku i oplatają do gałązkami wrzosu, a nawet mchem i ozdabiają papierowymi kwiatami. Ważne, by czubek palmy był zielony.
Ciekawy zwyczaj mają mieszkańcy terenów pokrytych jeziorami. Otóż przed zimą zbierają trzciny z kitą i przechowują je np. na strychu, by wiosną zrobić z nich piękne palmy. Trzcinę zdobią baziami i bukszpanem.

Warto wiedzieć! Smaganie się palmą zapewnia zdrowie i powodzenie w najbliższym roku. W wielu polskich domach w Niedzielę Palmową delikatnie uderza się gałązkami wierzby i wymawia słowa: „Palma bije, nie zabije”.

Zobacz także

forum.mjakmama.pl
wejdź na forum
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.