PIERWSZE ŚWIĘTA Bożego Narodzenia z dzieckiem – jak spędzić je bez stresu?

pierwsze swieta bozego narodzenia z dzieckiem jak spedzic je bez stresu
fot.: photos.com

Pierwsze Święta Bożego Narodzenia z dzieckiem to cudowne chwile, które nabierają dla nas głębszego wymiaru i sensu. Niestety, w tej całej radości i podekscytowaniu, łatwo zapomnieć o dobru dziecka i trochę na własne życzenie zamiast sielanki, zafundować sobie potężną dawkę stresu. Jak sprawić, by pierwsza Gwiazdka naszego dziecka była udana?

Pierwsze święta z dzieckiem to istotne wydarzenie dla rodziny, ale też i dla samego dziecka, które choć nie rozumie w czym uczestniczy, będzie zaciekawione nowymi okolicznościami. Mimo to, duża ilość gości, hałas, zamieszanie mogą w znacznym stopniu zburzyć jego poczucie bezpieczeństwa i narazić je na niepotrzebny stres. Są jednak sposoby, by święta minęły spokojnie dla całej rodziny.

  • Im mniej „atrakcji”, tym lepiej

Im mniejsze dziecko, tym gorzej znosi zbyt dużą liczbę osób wokół siebie. Choć święta mogą wydawać się świetną okazją, by pokazać malucha całej rodzinie – warto robić to z rozwagą. Najlepiej tak zaplanować święta, by cała rodzina nie zjeżdżała się jednego dnia, ale rozłożyć te wizyty w czasie. To samo dotyczy zmiany miejsca. Małe dzieci nie lubią nagłych zmian okoliczności, dlatego niewskazane jest jeżdżenie z dzieckiem w różne miejsca. Najlepiej święta spędzać z malcem we własnym domu, w miejscu, w którym dziecko czuje się najbezpieczniej.

  • O pół tonu ciszej

Dzieci są bardzo wrażliwe na hałas. Szczególnie te najmłodsze mocno przeżywają zbyt duże natężenie dźwięku i reagują niepokojem lub wręcz histerią. Postarajmy się w święta ograniczyć nadmiar tych bodźców do minimum. Zrezygnujmy ten jeden raz z głośnego śpiewania kolęd, uprzedźmy gości by nie krzyczeli, a gdy maluch się zmęczy – zapewnijmy mu spokojny sen w osobnym pomieszczeniu.

  • Prezenty nie są najważniejsze

Małe dzieci nie potrafią cieszyć się z prezentów, są nieświadome tego, że coś dostają. Nie przywiązujmy zatem do prezentów gwiazdkowych dla dziecka zbyt dużej wagi, a jeśli już planujemy jakieś upominki – ograniczmy ich ilość. Jedna, dwie zabawki wystarczą. Ważne też, by nie były zbyt głośne i nie powodowały stresu u dziecka. Reszta prezentów może być bardziej praktyczna np. ubranka, akcesoria do pielęgnacji. Zrezygnujmy również z wizyty św. Mikołaja. Człowiek w dziwnym przebraniu może być dla malucha przerażający.

  • Ostrożnie z jedzeniem

W święta nie zapominajmy również o właściwym żywieniu. Jeśli maluch jest karmiony piersią, uważajmy na produkty wysoko alergizujące i ciężkostrawne, które zwykle pojawiają się na wigilijnym stole. Miód, orzechy, kapusta nie są wskazane dla karmiącej mamy. Jeżeli podczas świąt chcemy nakarmić dziecko czymś ze świątecznego stołu, znajdźmy produkty zdrowe i przeznaczone dla małych dzieci.

  • Bezpieczeństwo ponad wszystko

W całym tym świątecznym zamieszaniu nie zapominajmy o bezpieczeństwie naszego dziecka. Bożonarodzeniowy nastrój łatwo zepsuć nieprzewidzianym wypadkiem, dlatego uważajmy na niebezpieczne elementy, które mogłyby znaleźć się w zasięgu małych rączek. Jeśli dziecko raczkuje, zrezygnujmy z prawdziwej choinki lub kupmy mniejszą i postawmy wyżej, by igły nie spadały na podłogę. Bombki szklane zastąpmy plastikowymi. Uważajmy również podczas gotowania i trzymajmy malucha z dala od kuchni.

Aktualizacja: 2016-04-12 Publikacja: 2013-11-21
Ocena: 0
fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij g+skomentuj
forum.mjakmama.pl
wejdź na forum
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.