Prezenty gwiazdkowe dla dzieci: edukacyjne gry i zabawki dla dzieci

Wybór prezentów gwiazdkowych dla dzieci nie jest łatwy. Zabawki powinny być wybierane bardzo starannie, muszą sprawiać frajdę dziecku, wpływać pozytywnie na jego rozwój, stymulować zmysły i pobudzać wyobraźnię. Jakie zabawki sprawdzą się w roli prezentu gwiazdkowego dla dziecka? Prezentujemy ciekawe pomysły na świąteczne prezenty dla dzieci!

Jak gry i zabawy wpływają na rozwój dziecka?

Wybierając zabawki i prezenty świąteczne dla dzieci warto pamietać, że umiejętnie dobrane gry rozwijają percepcję dotykową oraz wzrokową, a różnego rodzaju zgadywanki dodatkowo stymulują rozwój zmysłu słuchu, ćwiczą pamięć i uczą logicznego myślenia. Maluchy w trakcie zabaw uruchamiają wiele zmysłów, a dzięki temu ćwiczą spostrzegawczość, koncentrację, orientację przestrzenną, a przede wszystkim pobudzają wyobraźnię. Zgadywanki to również doskonały trening mowy i nauka nowego słownictwa. Taką formę zabawy możemy wprowadzić dla dzieci już od 2. roku życia. 

Zdaniem Hanny Kowalik, pedagog specjalnej, terapeuty integracji sensorycznej - Z punktu widzenia terapii integracji sensorycznej gry pozwalają stymulować zmysł dotyku dziecka, które poznaje litery nie tylko patrząc na ich kształt, słuchając jak wypowiadają je dorośli, ale także poznając kształt litery palcami.

Zabawa z dzieckiem jako forma nauki

Zabawa z dzieckiem jest doskonałą formą nauki. Maluch ciekawy świata, chętnie uczy się nowych rzeczy, a dzieki umiejętnie dobranym zabawkom rozwija swoje umiejętności, co zaprocentuje w dorosłym życiu. Układanki uczą cierpliwości, logicznego myślenia i rozwiązywania problemów, zagadki pozwalają dziecku na wykorzystanie dostępnej wiedzy i zachęcają do poszerzania jej, a puzzle rozwijają zdolności manualne dziecka. 

Sprawdź również kalendarz rozwoju dziecka >>

Wpływ zabaw z rodzicami na dziecko

Nauka poprzez zabawę i wspólne spędzanie czasu są bardzo ważne dla budowania więzi rodzinnych. Dzieci, szczególnie te najmłodsze uwielbiają wspólnie spędzać czas i najchętniej angażują się w zabawy, w których uszczestniczą rodzice lub opiekunowie. Zawsze kiedy maluch otrzyma nową zabawkę powinniśmy usiąść z nim i pokazać mu jej możliwości i funkcje. Dopiero wtedy dziecko faktycznie zainteresuje się nowym przedmiotem. Wiele zabawek zostało zaprojektowanych z myślą o wspieraniu rozwoju maluchów oraz dostarczaniu rodzicom gotowych i sprawdzonych pomysłów na wspólną zabawę. Taka jest m.in. seria Trefl Little Planet. Gwarantuje ona udaną zabawę w rodzinnym gronie, a co za tym idzie wiele radości i uśmiechu. 

Edukacyjny prezent gwiazdkowy czyli gra planszowa

Firma Trefl wypuściła jedną z pierwszych na świecie serii gier planszowych i puzzli, która ma za zadanie pobudzać zmysły dziecka. Produkty Fun For Everyone pozwalają dziecku odkrywać świat wszystkimi zmysłami. Dzięki grom edukacyjnym dzieci odkrywają świat na wiele sposobów. Połączenie zabawy i nauki wspiera ich rozwój. Maluchy uczą się kolorów, cyfr, kształtów, wzorków oraz nazw zwierząt. Poznają też pory roku, owoce, warzywa oraz zasady zdrowego żywienia. 

Każde dziecko jest inne, rozwija się we własnym tempie i ma różne potrzeby poznawcze, a każdy rodzic najlepiej zna i rozumie potrzeby swojego dziecka. Mając tego świadomość trzeba odpowiednio dobierać gry do wieku i umiejętności dziecka. Zawsze zaczynamy od najprostszych, aby zachęcić malucha do zabawy. Dopiero z czasem, widząc postępy u dziecka sięgamy po te bardziej zaawansowane. Wybierając prezent gwiazdkowy dla dziecka możemy sięgnąć po gry edukacyjne, tak jak: Zwierzakowo, Poznaj kształty, Palce lizać czy 4 pory roku. 

fot. materiały prasowe Trefl

Gry edukacyjne dla rocznych dzieci

Zabawki dla rocznego dziecka powinny spełniać dwie ważne funkcje: bawić i uczyć. Roczny maluch staje się coraz bardziej samodzielny i świadomie poznaje świat. Warto wykorzystać ten czas na naukę w formie zabawy. Dzięki niej dziecko rozwija swoje zdolności intelektualne, ćwiczy koncentrację, a za sprawą gier i układanek rozwija swoje zdolności manualne, przygotowując ręce do nauki samodzielnego jedzenia, rysowania, a potem pisania. Doskonałym pomysłem na prezent świąteczny dla dziecką będą Rymowanki. Jest to zestaw edukacyjnych kart z ilustracjami, które pozwolą poznać dziecku otaczający je świat. Na odwrocie każdej karty znajduje się wesoły wierszyk. 

 

fot. materiały prasowe Trefl

 

Puzzle jako idealny prezent gwiazdkowy dla dzieci

Puzzle to doskonały pomysł na prezent gwiazdkowy dla dzieci w każdym wieku. Układanie i dopasowywanie poszczególnych elementów ma bardzo pozytywny wpływ na rozwój dziecka. Ta pozornie prosta i nie kosztowna zabawa poprawia koncentrację, uczy cierpliwości i ma wpływ na sprawność manualną małych rączek. Dodatkowo układanie puzzli razem z rodzicami to ogromna frajda dla dziecka, a zarazem miło spędzony czas. W roli prezentu gwiazdkowego dla dzieci idealnie sprawdzą się puzzle sensoryczne marki Trefl. Do wyboru mamy kilka tematów przewodnich. Ciekawą alternatywą na prezent  będzie gra Zoo alfabet. Dzięki niej dziecko ma możliwość nauki pierwszych wyrazów i alfabetu po angielsku. Zabawa w rozpoznawanie liter i zwierząt będzie dla dziecka świetnym sposobem na naukę w formie zabawy. 

 

fot. materiały prasowe Trefl

Aktualizacja: 2016-11-23 Publikacja: 2016-11-23
fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij g+skomentuj
Artykuł powstał przy współpracy z: Trefl
Trefl
forum.mjakmama.pl
wejdź na forum
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.