Świąteczne przygotowania i kupowanie prezentów: jak podejść do tego z rozwagą?

świąteczne zakupy
fot.: Thinkstock
Podczas świątecznych przygotowań i kupowania prezentów warto skupić się również na niematerialnej stronie obchodów Bożego Narodzenia.

Świąteczne przygotowania i kupono prezentów to dwa ważne punkty na liście przedświątecznych przygotowań. Najważniejsze więc, by do tego zadania przystąpić z odpowiednim - zrównoważonym podejściem. Jak to zrobić? Przeczytaj poradnik o świątecznych przygotowaniach, stworzony przez INTERSEROH.

Jak wynika z danych Głównego Urzędu statystycznego, przeciętny Polak wytwarza rocznie aż 268 kg odpadów komunalnych. Ilość śmieci wzrasta przed gwiazdką, a koszta odczuwają nie tylko nasze portfele, ale i środowisko. Warto więc zaplanować zorganizowanie i przeżycie świąt Bożego Narodzenia - w tym świąteczne przygotowania i kupowanie prezentów - w sposób przyjazny dla siebie, otoczenia i środowiska.

Pomysł na prezent dla taty >>>

Świąteczny plan działania

Nasze zasoby naturalne, które czerpiemy z Ziemi, powoli się wyczerpują. Cierpiąca planeta i płaczący portfel to już dwa dobre powody, aby przemyśleć listę prezentów i podejść do niej w sposób mądry i zrównoważony.

Oto pięć punktów, które warto mieć w głowie podczas zakupów:

1. Postaw na przeżycia, zamiast przedmiotów – przeżycie, czyli wydarzenie, doświadczenie, w którym obdarowany może wziąć udział. Coś, czego może nie da się złapać w dłoń, ale co można uchwycić na zdjęciu i zachować wśród pięknych wspomnień.

2. Jeśli już decydujesz się na prezenty w postaci przedmiotów, postaw na rzeczy trwałe i przyjazne środowisku. Dla przykładu: łatwiej poddać recyklingowi rzeczy z materiałów jednorodnych (np.: klocki) niż gadżety elektroniczne lub zabawki na baterie. Zwróć także uwagę, aby prezenty były trwałe (to daje możliwość przekazania ich dalej, nawet przez pokolenia) oraz uniwersalne (wtedy mogą służyć wielu osobom).

3. Zwróć uwagę na opakowanie produktu. Zasada jest prosta: im mniej, tym lepiej. Także tutaj górą jest jednorodność - łatwiej przetworzyć opakowania z wybranego materiału (np. tektury) niż z wielu połączonych w sposób trwały. Ważny jest także surowiec: drewno i papier łatwiej poddać recyklingowi niż tworzywa sztuczne.

4. Pakowanie prezentów. Skuś się na prostotę. Zamiast wyszukanych woskowanych papierów i torebek, które chwilę po odpakowaniu prezentu trafią na składowisko odpadów, sięgnij po… przeczytaną gazetę i kolorową wstążkę. Albo rysunki dzieci. Albo resztki tapet. Albo… po  prostu rusz głową! Upcykling, czyli przetwarzanie odpadów, w wyniku którego powstają produkty o wartości wyższej niż przetwarzane materiały, jest coraz popularniejszy. Wpisując w wyszukiwarkę "pakowanie prezentów DIY", znajdziesz sporo propozycji.

5. Regift – to pochodzące z języka angielskiego słowo oznacza oddawanie prezentów. Nie ma co się oszukiwać – zdarzą się prezenty nietrafione. Nie ma nic niestosownego w przekazaniu takich podarunków innym. Ułatwiają to coraz popularniejsze giełdy poświąteczne (także internetowe).

Prezenty pod choinkę dla przedszkolaka >>

Przeżycia jako prezent

Oto kilka pomysłów na świąteczne prezenty dla małych i dużych, które i jednym, i drugim zapewnią moc przeżyć:

1. Bilet na koncert, spektakl, wystawę

2. Sesja głośnego czytania (weź pod uwagę, że ktoś będzie musiał wcielić się w rolę lektora – możesz to być ty, wtedy także skorzystasz, bo głośne czytanie uspokaja, wycisza)

3. Udział w wymarzonych warsztatach (nie, nie wymarzonych przez ciebie, tylko przez obdarowanego!)

4. Terenowa jazda na skuterze śnieżnym.

5. Karnet na ulubione zajęcia sportowe lub lekcja z mistrzem w danej dziedzinie.

6. Udział w rytuale parzenia herbaty albo nauka przyrządzania wyśmienitej kawy.

7. Profesjonalna sesja fotograficzna lub portret rysowany przez lokalnego artystę.

8. Wycieczka – piesza, rowerowa, balonem (wg dostępnego budżetu i wyobraźni).

9. Gotowanie – może to być posiłek specjalnie przyrządzony dla tej osoby, lekcja gotowania wybranej potrawy albo wspólny piknik.

10. Degustacja regionalnych piw lub win z danego kraju - wersja tylko dla rodziców.

Aktualizacja: 2017-01-25 Publikacja: 2016-11-18
Ocena: 0
fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij g+skomentuj
forum.mjakmama.pl
wejdź na forum
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.