Zając wielkanocny: co symbolizuje? Kiedy przychodzi i dlaczego jest symbolem Wielkanocy?

Zając wielkanocny
fot.: thinkstockphotos.com

Zając wielkanocny to najważniejszy symbol świąt. Najmłodsi wyczekują go podczas niedzielnego poranka, a on przynosi wszystkim grzecznym dzieciom słodycze i zabawki. Sprawdź, skąd wzięła się ta tradycja zająca wielkanocnego i co symbolizuje.

Wielkanoc to trochę inne święto niż Boże Narodzenie. W tym czasie przeżywamy post, który skłania nas do różnych wyrzeczeń oraz przemyśleń. Nie jest jednak to wyłącznie święto skłaniające do zadumy, ma również elementy radosne - świętujemy w końcu zmartwychwstanie Chrystusa. Jedną z towarzyszących tym świętom tradycji jest zając wielkanocny, który jednak z chrześcijaństwem ma niewiele wspólnego.

Skąd się wziął zajączek wielkanocny?

Historia zająca wielkanocnego sięga XIII wieku. W Niemczech wierzono wtedy w boginię Eoster. Kobieta była patronką płodności, szczęścia oraz symobolizowała wiosnę. Z czasem zaczęto przedstawiać ją w akopaniamencie właśnie zająca, który przejął jej symbolikę. Tradycja obdarowywania dzieci słodyczami i małymi upominkami pochodzi właśnie od naszych zachodnich sąsiadów.

Co symbolizuje zając wielkanocny?

Zając ma bardzo pozytywną symbolikę. Przede wszystkim jest zwiastunem nadchodzącej wiosny. Symbolizuje również płodność oraz szczęście. Często przedstawia się go jako ofiarę, którą można obdarować swojego boga, co oznacza oddanie oraz szlachetność.

Nie przegap

Kiedy przychodzi zając wielkanocny?

Istnieje wiele dat, w których potencjalnie może przybyć do naszych dzieci zając wielkanocny. Zazwyczaj w wielu krajach jest to niedzielny poranek. Wtedy pociechy po śniadaniu biegną do swoich pokojów i szukają prezentów. W innych państwach zając teoretycznie przychodzi dwa razy. W Wielki Czwrtek dzieci otrzymują podarunki od chrzestnych, a w Wielką Niedzielę od rodziców i dziadków. 

Przeczytaj też:

Jak w prosty sposób zrobić zająca wielkanocnego?

Prezenty na Wielkanoc: propozycje podarunków do 50 zł dla dzieci >>

Pisanki wielkanocne: pomysły dla kreatywnych mam [GALERIA] >>

Zając wielkanocny
thinkstockphotos.com
Aktualizacja: 2017-04-05 Publikacja: 2016-02-23
Ocena: 5
fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij g+skomentuj
forum.mjakmama.pl
wejdź na forum
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.