Zajączek Wielkanocny: pochodzenie zajączka, dekoracje wielkanocne z zającem

Wielkanocny królik
fot.: thinkstockphotos.com

Zajączek wielkanocny jest nieodłącznym elementem świąt. Przed okresem świątecznym możemy go zobaczyć jako głównego bohatera dekoracji wielkanocnych. Najwięcej radości Zajączek Wielkanocny sprawia dzieciom, gdyż... przynosi prezenty. Zobacz, co symbolizuje zajączek wielkanocny!

Co symbolizuje zajączek wielkanocny?

Zajączek wielkanocny według dawnych wierzeń symbolizuje płodność. Zwykle występuje razem z koszyczkiem wielkanocnym, w którym skrywa różne upominki do obdarowywania dzieci w pierwszy dzień Świąt Wielkiej Nocy. Dziecko od zajączka może otrzymać drobny prezent lub słodycze.

Skąd pochodzi tradycja prezentów od zajączka wielkanocnego?

Zwyczaj obdarowywania prezentami przez zajączka pochodzi z Niemiec. Dzieci cały świąteczny ranek poszukują czekoladowych zajączków poukrywanych w ogrodzie. W Polsce Wielkanocnego zajączka najłatwiej spotkać na Śląsku i w Wielkopolsce. Po śniadaniu wielkanocnym domownicy i ich goście ruszają na poszukiwania prezentów od zajączka. Najlepiej gdy upominki ukryte są np. w ogrodzie, ale mogą również być schowane w mieszkaniu.

Wielkanocne zabawy z zajączkiem

W wielu domach, w których są małe dzieci, rodzice organizują zabawy z zajączkiem. Mogą to być miniprzedstawienia z udziałem ucharakteryzowanych na zajączki przedszkolaków, konkurencje sportowe – kto szybciej dokica do celu albo kto skacze najwyżej.

Można również zaproponować dzieciom zabawę w zajączki-tropiciele. Wcześniej poukrywaj w różnych miejscach kolorowe pisanki albo czekoladowe jajka. To dziecko, które zbierze najwięcej jajek, otrzyma główną nagrodę, zaś pozostali uczestnicy poszukiwań słodycze.

Nie przegap

Pomysły na dekoracje wielkonocne z zajączkiem w roli głównej

Dekoracje wielkanocne pozwalają nam wprowadzić do domu wiosenny klimat. Możemy je kupić w sklepie z dodatkami do wnętrz lub wykonać samodzielnie. Prostym i szybkim pomysłem na dekoracje wiosenną będzie wykonanie girlandy z zajączków. Do jej przygotowania potrzebny będzie kolorowy papier i pompony, które możemy wykonać z włóczki. Wycięce z jednego szablonu zajączki z wełnianymi ogonkami przyklejamy do sznurka. W ten sposób mamy gotową wiosenną girlandę, którą możemy powiesić w pokoju dziecięcym.

Alternatywną wersją dekoracji wielkanocnej są ciasteczka w kształcie zajączków. Ta smaczna i zdrowa przekąska upieczona własnoręcznie będzie świetną dekoracją na świątecznym stole i z pewnością spodoba się dzieciom.

Dekoracje wielkanocne
thinkstockphotos.com

Dekoracje wielkanocne z Instagrama!

Doskonałym źródłem inspiracji wielkanocnych jest Instagram. Znajdziemy tam pomysły na własnoręcznie przygotowane dekoracje zarówno takie, które przygotujemy w kilka chwil, jak również bardziej czasochłonne. 

 

 

My już zaczęliśmy przygotowania do Wielkanocy ... #wielkanoc #zajaczekwielkanocny

Post udostępniony przez MaDe handmade (@made.handmade) 28 Lut, 2016 o 4:49 PST

 

 

 

 

Aktualizacja: 2017-04-10 Publikacja: 2012-03-14
Ocena: 5
fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij g+skomentuj
forum.mjakmama.pl
wejdź na forum
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.