Antykoncepcja dla mężczyzn: jaką metodę wybrać?

2014-12-16 10:08

Jak wiadomo, prezerwatywa nie jest jedyną dostępną metodą  antykoncepcji dla mężczyzn. Istnieją jeszcze bardziej i mniej skuteczne możliwości uniknięcia zapłodnienia. Oto przegląd oferty antykoncepcyjnej dostępnej dla mężczyzn.

Antykoncepcja dla mężczyzn
Autor: thinkstockphotos.com Już wkrótce do metod antykoncepcji dla mężczyzn dołączą pigułki.

Spis treści

  1. Antykoncepcja dla mężczyzn: prezerwatywa
  2. Antykoncepcja dla mężczyzn: wazektomia
  3. 6 zaskakujących faktów na temat antykoncepcji WIDEO
  4. Antykoncepcja dla mężczyzn: stosunek przerywany
  5. Antykoncepcja dla mężczyzn: wkrótce czeka nas rewolucja

Zwykle jest tak, że to kobiety biorą na siebie odpowiedzialność w związku za antykoncepcję. Mają większy wybór metod niż mężczyźni, dlatego zazwyczaj to one stosują rozmaite środki chroniące je przed niechcianą ciążą. Jakie metody antykoncepcyjne są w takim razie skierowane do mężczyzn? Które są najlepsze?

>> Zobacz 8 faktów o antykoncepcji, które cię zaskoczą >>

Antykoncepcja dla mężczyzn: prezerwatywa

To najpopularniejsza metoda antykoncepcyjna stosowana przez mężczyzn i jedyna, która wytwarza barierę dla plemników. Kondom to elastyczna osłona zakładana na męski członek podczas wzwodu. Umożliwia odbycie pełnego stosunku seksualnego bez wprowadzenia do dróg rodnych kobiety nasienia.

Ogromną zaletą tej metody antykoncepcji i argumentem przemawiającym za jej stosowaniem jest ochrona przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. Atutem prezerwatyw jest także ich dostępność i przystępna cena oraz szeroka oferta pozwalająca na wybór tej, która będzie najbliższa potrzebom mężczyzny i kobiety. Niestety, na drugiej szali możemy postawić jedynie zadowalający poziom skuteczności tej metody – wskaźnik Pearla wynosi tutaj 3. Prezerwatywa może się zsunąć albo pęknąć w trakcie stosunku. Wadą jest również dyskomfort, na który skarżą się niektórzy mężczyźni (niewygoda) i kobiety (potrzeba przerwania stosunku na czas założenia prezerwatywy).

Antykoncepcja dla mężczyzn: wazektomia

Jest to zabieg polegający na pewnego rodzaju sterylizacji mężczyzny. Dziś legalny również w Polsce. Opiera się na przecięciu lub podwiązaniu nasieniowodów u mężczyzny po to, by sperma wydostająca się z członka w trakcie wytrysku nie zawierała plemników. Istnieją dwa rodzaje przeprowadzenia zabiegu wazektomii – WBS – wazektomia bez skalpela (opiera się na rozwarstwieniu skóry bez zakładania szwów) oraz Total Vasectomy (na nasieniowód zakłada się nierozpuszczalne szwy, wycina się kilka milimetrów nasieniowodu i zasklepia się ujścia nasieniowodów). Wazektomia to najskuteczniejsza forma antykoncepcji (99,9 proc. skuteczności).

Niesie jednak za sobą ryzyko przenoszenia chorób drogą płciową oraz powikłań (choć to bardzo minimalne ryzyko) m.in. zapalenia najądrza lub jądra, reakcje autoimmunologiczne prowadzące do wielu chorób np. miażdżycy czy stwardnienia rozsianego. Ponadto, choć zabieg może być odwracalny (dzięki kosztownej operacji), nie zawsze kończy się pomyślnie. Stąd opinia, że na tę metodę antykoncepcyjną powinni decydować się jedynie mężczyźni liczący się z tym, że nie będą mogli mieć dzieci.

>> Prezerwatywa dla kobiet: jak używać prezerwatywy damskiej? >>

6 zaskakujących faktów na temat antykoncepcji WIDEO

6 faktów na temat antykoncepcji

Antykoncepcja dla mężczyzn: stosunek przerywany

To najbardziej naturalna metoda antykoncepcji dostępna dla mężczyzn (oprócz całkowitej wstrzemięźliwości). Polega na przerwaniu stosunku seksualnego tuż przed wytryskiem nasienia tak, by wytrysk nastąpił na zewnątrz dróg rodnych kobiety. Niestety, choć to powszechna metoda i często stosowana, nie jest bardzo skuteczna.

Wszystko dlatego, że plemniki zawiera nie tylko sperma, ale i preejakulat, czyli wydzielina, która wydobywa się z męskiego członka podczas aktu seksualnego przed wytryskiem. Do wad metody dochodzi również dyskomfort, jakiego doznaje para podczas stosowania tej metody. Mówi się nawet o tym, że stosunek przerywany może doprowadzić do zaburzeń seksualnych o podłożu nerwicowym, które mogą sprawić, że osiągnięcie satysfakcji seksualnej nie będzie w pełni możliwe. Dodatkową wadą jest brak ochrony przed przenoszeniem chorób drogą płciową.

Antykoncepcja dla mężczyzn: wkrótce czeka nas rewolucja

Obecnie trwają badania nad pigułką antykoncepcyjną dla mężczyzn. Są one już tak zaawansowane, że przewiduje się, że rewolucja w męskiej antykoncepcji nastąpi w najbliższym czasie.  Antykoncepcja hormonalna dla mężczyzn ma się opierać na zastrzykach z testosteronu (właściwej odmiany). Dzięki niej w nasieniu mają zaniknąć plemniki. Skuteczność tej metody, według przeprowadzonych do tej pory badań, utrzymuje się na poziomie 97-100 proc..

Jak w przypadku środków hormonalnych dla kobiet, tak i tutaj, metoda jest odwracalna. Mężczyźni po odstawieniu hormonu w zastrzykach z powrotem odzyskują płodność (choć nawet dopiero po 4 miesiącach).  Pomyślność badań nad tą metodą antykoncepcji pozwala mieć nadzieję, że takie zastrzyki niebawem będą dostępne na całym świecie i spopularyzują antykoncepcję dla mężczyzn.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza