Awersja seksualna do partnera. Czy da się ją przezwyciężyć?

2016-02-01 12:16

Awersja seksualna, inaczej nazywana wstrętem seksualnym, to złożony problem. Występuje wyłącznie u kobiet, a jej przyczyny leżą w skomplikowanej kobiecej psychice. Jak często występuje awersja seksualna do partnera i brak ochoty na seks, i czy da się ją przezwyciężyć?

Awersja seksualna
Autor: thinkstockphotos.com Awersja seksualna może mieć różne przyczyny, np. nierozwiązane konflikty.

Spis treści

  1. Czytaj także: >> Związek bez seksu: czy może być udany? >>
  2. Awersja seksualna do partnera: przyczyny
  3. Czytaj także: >> Temperament seksualny: różnica temperamentów to prawda czy mit? >>
  4. Awersja seksualna do partnera: objawy
  5. Czytaj także: >> Z czego jeszcze może wynikać brak ochoty na seks? >>
  6. Awersja seksualna do partnera: leczenie

Awersja seksualna to bardzo trudny temat. Żadna kobieta nie przyzna się, że odczuwa do swojego partnera wstręt. Zdaje sobie sprawę z tego, że by jej nie zrozumiał, zwłaszcza że często ona sama nie jest w stanie siebie zrozumieć. Skąd się bierze awersja seksualna do partnera?

Czytaj także: >> Związek bez seksu: czy może być udany? >>

Awersja seksualna do partnera: przyczyny

Przyczyna awersji seksualnej do partnera właściwie jest jedna – seks budzi w kobiecie obrzydzenie tak wielkie, że nie jest ona w stanie się przełamać i zwalczyć swoje negatywne odczucia. I nieważne jest tutaj to, czy jest związana z danym partnerem od niedawna, czy też tworzą parę od kilku lat. Myśl o zbliżeniu budzi w niej wstręt i niechęć, kojarzy się z bólem albo z brakiem przyjemności. Z czego to wynika?Naukowiec z Purdue University, Daniel R. Kelly, badał zachowania kobiet w takich sytuacjach i doszedł do wniosku, że wstręt to nic innego jak „przedłużenie naturalnego systemu obronnego”, który czyni kobiety bardziej ostrożnymi. Teoria ta ma sens w przypadku nowych znajomości – uczucie awersji seksualnej chroni kobiety przed współżyciem z przypadkowym czy nieodpowiednim mężczyznom. Skąd się jednak bierze w związkach, w których kobiety darzą uczuciami swoich partnerów?W takiej sytuacji awersja seksualna może mieć kilka przyczyn. Pierwszą z nich jest fizjologia – być może któryś z zapachów mężczyzny budzi w kobiecie obrzydzenie. Może chodzić o zapach z jamy ustnej, może o zapach penisa czy naturalnych płynów fizjologicznych. Obrzydzenie do nich jest tak duże, że kobieta nie jest w stanie nie tylko cieszyć się seksem, ale nawet dobrze o nim myśleć. To tak krucha sprawa, że może skończyć się poważnym kryzysem w związku lub nawet jego rozpadem – kobiety zwykle nie chcą przyznawać się do tego, co czują, a jeśli nawet partner nakłoni je do zwierzeń, nie zrozumie, dlaczego zapach jego części ciała budzi w niej wstręt.

Czytaj także: >> Temperament seksualny: różnica temperamentów to prawda czy mit? >>

Inną przyczyną awersji seksualnej do partnera mogą być nierozwiązane konflikty. Być może kobietę trapią jakieś sprawy z przeszłości, które nie zostały do końca wyjaśnione. Może partner wyszedł z propozycją urozmaicenia życia seksualnego w sposób, którego kobieta nie była w stanie zaakceptować (np. erotyczne gadżety, przebieranki czy też propozycja seksu w trójkącie)? A może nagle zaczął jej unikać bądź znikać z domu, więc partnerka podejrzewa go o romans i zdradę. Każda z tych przyczyn może budzić awersję seksualną do partnera.

Awersja seksualna do partnera: objawy

Objawy awersji seksualnej są jednoznaczne:- myśl o zbliżeniu wzbudza w kobiecie lęk- kobieta brzydzi się samą myślą o seksie- nie ma ochoty, żeby partner ją dotykał i żeby ona jego dotykała- seks nie sprawia jej radości, staje się przykrym obowiązkiem, który trzeba co jakiś czas wykonywać

Czytaj także: >> Z czego jeszcze może wynikać brak ochoty na seks? >>

Awersja seksualna do partnera: leczenie

Leczenie wszystkich zaburzeń seksualnych jest trudne. W przypadku awersji seksualnej należy postępować dokładnie tak jak z innymi zaburzeniami – udać się do seksuologa. Spojrzenie osoby z zewnątrz, w dodatku specjalisty, często uświadamia parom, w którym miejscu znajduje się ich problem. Można wybrać się również do psychoterapeuty i tam spróbować zwalczyć swoje odczucia, ale ta metoda nie gwarantuje powodzenia.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza