Angina u dziecka - objawy i leczenie choroby wywołanej przez paciorkowce i gronkowce

Angina to poważna choroba. Pierwszym jej objawem jest przeważnie trudność z przełykaniem. Spowodowane jest to bólem gardła i pojawieniem się ropnego nalotu na migdałkach. Anginie zwykle towarzyszy także gorączka. Możemy też zaobserwować u dziecka powiększone węzły chłonne. Gdy lekarz zdiagnozuje u malca anginę, natychmiast powinniśmy rozpocząć leczenie. Angina niewyleczona może bowiem doprowadzić do ciężkich powikłań.

Angina u dziecka zazwyczaj pojawia się nagle. Dziecko zaczyna mieć trudności przy przełykaniu, czuje ostry ból gardła. Migdałki podniebienne stają się przekrwione i obrzmiałe. Pojawia się na nich biały lub żółty ropny nalot. Anginie towarzyszy także wysoka gorączka, przekraczająca nawet 39 st. C. Mogą pojawić się u dziecka trudności z oddychaniem i ogólne osłabienie. Malec często miewa dreszcze, bóle głowy, wymioty.

Angina: przyczyny choroby czyli paciorkowce i gronkowce

Angina to choroba zakaźna, która przenosi się drogą kropelkową. Wywołują ją bakterie - najczęściej paciorkowce, ale czasem też gronkowce, które na stałe występują w jamie ustnej, nosie i gardle. W normalnych warunkach nie stanowią one jednak zagrożenie, bo stale walczy z nimi układ odpornościowy dziecka, między innymi migdałki. Mają one jednak ograniczone możliwości - wystarczy zwykłe osłabienie organizmu i infekcja gotowa. Angina atakuje zwykle latem, kiedy organizm osłabiony jest wysokimi temperaturami. Gdy jest gorąco, chłodzimy się pijąc dużo chłodnych napojów, jedząc lody czy przekręcając klimatyzację na najniższą temperaturę. Dlatego warto pamiętać, aby (bez względu na porę roku) różnica między temperaturą na zewnątrz a np. w samochodzie nie przekraczała 5 stopni C. Kiedy wozimy dziecko do przedszkola czy szkoły, nie ustawiajmy ogrzewania w aucie na najwyższą skalę, bo zwyczajnie możemy dziecku zaszkodzić.
Anginę mogą także wywołać wirusy. W takim przypadku jednak przebieg choroby jest znacznie łagodniejszy i kuracja nie jest konieczna.

Angina u dziecka: konieczny jest antybiotyk

Jeśli zauważymy u dziecka ropny nalot na migdałkach (jakby sople, grudki) koniecznie wybierzmy się z nim do lekarza. Pediatra zaleci pewnie podanie dziecku antybiotyku. Leczenie anginy domowymi sposobami nie jest dobrą, ani skuteczną metodą. Powinniśmy o tym pamiętać, mając na uwadze fakt, że niedoleczenie anginy może wywołać wiele poważnych komplikacji i powikłań. Absolutnie nie wolno kończyć kuracji w momencie poprawy stanu zdrowia dziecka! Antybiotyk należy podawać zgodnie ze wskazaniami lekarskimi, wyczerpując przepisaną dawkę. Odstawienie leków, gdy dziecko poczuje się lepiej, może spowodować nawrót choroby. Wtedy jej atak może okazać się znacznie silniejszy.
W czasie choroby starajmy się podawać dziecku lekkostrawne posiłki - lekko ciepłe, a nawet wręcz chłodne. Starsze dziecko może robić sobie płukanki gardła z wody i soli albo naparu z szałwii czy rumianku (oczywiście pod warunkiem, że dziecko nie jest na niego uczulone). Takie płukanki mają działanie przeciwzapalne. Ważne jest także, aby w czasie choroby maluch dużo pił – może to być woda z miodem i cytryną, herbatki ziołowe z dodatkiem syropu z malin albo sama woda. W trakcie choroby malec powinien leżeć w łóżku. Odpoczynek zalecany jest nie tylko w czasie trwania gorączki, ale i dzień, dwa po jej ustąpieniu. Dziecko powinno nabrać sił i wzmocnić się.

Powikłania po niedoleczonej anginie

Angina, podobnie jak grypa, niewyleczona może doprowadzić do groźnych powikłań. Do najczęstszych należą:

  • ropień okołomigdałowy - rozwija się przeważnie w czwartej lub piątej dobie choroby. Charakteryzuje się silnym, jednostronnym bólem, który promieniuje do ucha. Nieleczony ropień może doprowadzić do powstania zapalenia nie tylko w obrębie czaszki, ale i całego organizmu!
  • zapalenie mięśnia sercowego
  • zapalenie stawów, nerek i skóry

Nawracająca angina u dziecka

Częsty powrót choroby jest wskazaniem do usunięcia migdałków, szczególnie gdy doszło do ich  przerostu. Przerośnięte migdałki nie chronią skutecznie przed zakażeniem. Mało tego, mogą nawet wywoływać nawroty choroby! Bakterie ukryte między włóknami powiększonych migdałków nie reagują wcale na antybiotyk.

Autor tekstu: Maja Kupiszewska
Autor zdjęcia: photos.com
Mjakmama24.pl - forum mam
uaktualnij licznik
Przeczytaj też:
Astygmatyzm u dziecka
Astygmatyzm u dziecka

Statystyki mówią, że na astygmatyzm cierpi aż 40 proc. ludzi na świecie. ...

zobacz więcej

Newsletter

Forum Forum mjakmama

uzytkownik

Waszka Widać po Tobie że Ci dużo spadło to coś chyba nie tak z tą wagą musi być.

uzytkownik

A ja mam od wczoraj wilczy apetyt. Wszystko bym zjadła :D dzisiaj już zjadłam 3 śniadania i połowę czekolady i ...

uzytkownik

Witajcie Mamusie! sprzedaję ubranka po swoim synku może któraś z Was będzie zainteresowana allegro.pl/z-szafy-maksia-modne-firmowe-...msc-i4149257223.html Wszystkiego dobrego pozdrawiam!

facebook

Mjakmama24.pl duży i popularny serwis internetowy, którego głównymi tematami są ciąża, poród i dzieci. Wszystko o chorobach dziecięcych. Choroby zakaźne, świnka, różyczka, odra, ospa. Szczepienia obowiązkowe, szczepienia dodatkowe: rotawirus, meningokoki, pneumokoki. Owsiki, lamblioza, kurzajki, leczenie dziecka. Wszawica, jak się pozbyć wszy. Alergia u dzieci, dziecko ma atopowe zapalenie skóry. Co to jest celiakia. Sposoby na bóle wzrostowe. Moczenie nocne, jak pomóc dziecku. Zapobieganie wadom postawy, dziecko ma krzywy kręgosłup, osteoporoza u dzieci. Przeziębione dziecko, katar, kaszel, gorączka. Dziecko w szpitalu, możesz z nim zostać. Dziecku wyrastają stałe zęby. Dziecko ma próchnicę, leczenie zębów u dzieci, czy warto na nie wydawać pieniądze. Leczenie ortodontyczne. Dziecko u dentysty. Dojrzewanie, pierwsza miesiączka. Dziecko chore na cukrzycę. Nadwzroczność, krótkowzroczność, astygmatyzm czyli dziecko z wada wzroku.

Serwis mjakmama24.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody MURATOR S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody MURATOR S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.