Koślawe kolana u dziecka: przyczyny, metody leczenia

Koślawe kolana u dziecka
fot.: photos.com

Koślawe kolana u dziecka to wada, której nie sposób przegapić. Dziecko ma wyraźnie krzywe nogi, które układają się w kształcie "X" - choć kolana się ze sobą swobodnie stykają, kostki są od siebie oddalone, i to o kilka centymetrów. Koślawe kolana częściej mają dziewczynki niż chłopcy, ze względu na specyficzną budowę miednicy. Skąd się biorą koślawe kolana i jak można je leczyć?

Koślawe kolana to wada najczęściej pojawiająca się u przedszkolaków i dzieci w podstawówce. Krzywe nogi powoduje krzywica, złamania lub urazy oraz przeciążenia wynikające z szybkiego wzrostu dziecka. Na szczęście koślawe kolana można leczyć, a nawet całkowicie wyeliminować.

Jak sprawdzić, czy twoje dziecko ma koślawe kolana?

Poproś dziecko, by stanęło na baczność. Gdy kolanka się ze sobą łączą, sprawdź, czy między kostkami jest jakiś odstęp. Jeśli odległość wynosi do 4 cm, nie ma jeszcze powodu do paniki, a jedynie należy obserwować, czy wada się pogłębia. Wadę można bowiem zaobserwować u wielu przedszkolaków, którzy w pierwszych 3 latach życia mieli szpotawość kolan i przeszła ona u nich stopniowo w koślawość. Odstęp między kostkami będzie się stopniowo zmniejszał do około 6. roku życia dziecka, by osiągnąć ostateczną wartość po całkowitym zakończeniu wzrostu.

Natomiast jeśli odstęp między kostkami u przedszkolaka wynosi 5 lub więcej centymetrów, idź z nim do lekarza - prawdopodobnie wada wymaga odpowiedniego leczenia. Warto wiedzieć, że koślawe kolana sygnalizuje nie tylko budowa nóg, ale również sam chód dziecka - niezgrabny, niepewny, chwiejny (z powodu osłabienia wiązadeł oraz niestabilności stawów). Dziecko może również narzekać, że podczas marszu odczuwa ból i szybko się męczy.

Dlaczego dziecko ma koślawe kolana?

Przyczyną koślawych kolan może być krzywica (najczęściej), złamania lub urazy w okolicy stawu kolanowego, porażenia mięśni i obniżenia napięcia mięśniowego. Wada może być również wynikiem przeciążenia nóg w okresie szybkiego wzrostu, gdy aparat mięśniowo-więzadłowy jest jeszcze za słaby. Często pojawia się jako następstwo płaskostopia oraz nadwagi.

forum.mjakmama24.pl
wejdź na forum
Serwis mjakmama24.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.