Ortodoncja dziecięca. Aparat ortodontyczny kontra wada zgryzu u dziecka

źródło: Klinika Implantologii i Stomatologii Estetycznej w Katowicach
Ortodoncja dziecięca. Aparat ortodontyczny kontra wada zgryzu u dziecka
fot.: photos.com

Aparat ortodontyczny ruchomy to bardzo skuteczne rozwiązanie, pozwalające szybko zlikwidować wadę zgryzu u dziecka. Ortodonta dziecięcy powinien ocenić zgryz dziecka, gdy ma ono 7-8 lat, bo już w tym wieku można sprawdzić, czy zęby wyrastają prawidłowo. Nie należy sprawy lekceważyć, bo wady zgryzu to jedno z najczęściej występujących zaburzeń u dzieci - z badań wynika, że ma je około 60 procent dzieci. Jak zapobiegać wadom zgryzu i jak leczyć wady zgryzu?

Wada zgryzu jest jednym z najczęściej występujących zaburzeń wśród polskich dzieci w wieku szkolnym – podano w projekcie Narodowego Programu Zdrowia. Potwierdzają to badania regionalne. Wynika z nich, że tego rodzaju problem dotyczy 60% maluchów. Leczenie ortodontyczne w młodym wieku jest bardzo ważne, jego zaniedbanie może w przyszłości przełożyć się na wadę wymowy, niewystarczające dotlenienie, chrapanie, próchnicę, choroby przyzębia i trudności z żuciem. Nie wspominając o mało estetycznym wyglądzie. Każdą wadę można skorygować, jednak im wcześniej się za to zabierzemy, tym łatwiejsze będzie leczenie (krótszy okres noszenia aparatu stałego) i efekt będzie bardziej stabilny. Nieprawidłowości w uzębieniu można zaobserwować po pojawieniu się pierwszych zębów stałych, czyli w wieku 6-7 lat.

Często sygnałem alarmującym są dla rodziców nienaturalnie wychylone siekacze. O tym czy górna i dolna szczęka rosną prawidłowo świadczyć może również wzajemne położenie trzonowców.  - Pierwsza wizyta dziecka u ortodonty powinna się odbyć w wieku 7 lat. Wczesne leczenie pozwala uniknąć usuwania zębów stałych w przyszłości – zaleca specjalista w zakresie ortodoncji dr n. med. Jarosław Doliński z Kliniki Implantologii i Stomatologii Estetycznej w Katowicach.

Wady zgryzu: tyłozgryz, zgryz krzyżowy, zgryz otwarty, stłoczenie zębów

Najczęściej spotykaną wadą (ponad 50%) jest tyłozgryz. W tym przypadku dolny łuk zębów jest cofnięty w stosunku do łuku górnego. Wada ta powoduje trudności w gryzieniu, gdyż dziecko musi obniżyć i wysunąć żuchwę do przodu. Innymi, często występującymi nieprawidłowościami są zgryz krzyżowy (zęby dolne zachodzą na górne na jednej połowie łuku zębów), zgryz otwarty (zęby nie schodzą się na pewnym odcinku), czy też stłoczenie zębów (jeden ząb zachodzi na drugi). Wczesne wykrycie i leczenie tych defektów pozwoli przywrócić zębom właściwy kierunek wyrzynania.
- Wczesne leczenie pozwala przygotować miejsce dla zębów stałych  – mówi Jarosław Doliński. – W zależności od stwierdzonej wady pobudza lub hamuje się wzrastanie górnej i dolnej szczęki. W ten sposób korygowane są dysproporcje w ich budowie, niwelowane są rozbieżności w ich wzajemnym położeniu, a tym samym poprawiają są się rysy twarzy.

forum.mjakmama24.pl
wejdź na forum
Serwis mjakmama24.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.