Antykoncepcja

Laktacja nie sprawia, że antykoncepcja jest ci niepotrzebna, bo niepłodność laktacyjna może trwać bardzo krótko. Jeśli nie chcesz po porodzie szybko ponownie zajść w ciążę, musisz zacząć stosować antykoncepcję.

Laktacja: kiedy zacząć stosować antykoncepcję?

Wbrem nadal rozpowszechnionym poglądom, najlepiej zacząć stosować antykoncepcję zaraz po zakończeniu połogu. Dlaczego? Bo zwlekanie do pierwszej miesiączki jest niebezpieczne - owulacja może pojawić się również przed jej wystąpieniem.

Metody antykoncepcji na czas laktacji

Metoda LAM - wykorzystuje fizjologiczną niepłodność spowodowaną przez laktacyjny brak miesiączki, by była skuteczna trzeba rygorystycznie przestrzegać jej założeń.

Metody hormonalne - dla kobiet karmiących piersią dostępne są doustne tabletki jednoskładnikowe, domięśniowe zastrzyki hormonalne oraz wkładka domaciczna Mirena.

Antykoncepcja - artykuły

dni-plodne-i-dni-nieplodne-jak-wyliczyc-zeby-uniknac-ciazy

Kiedy są dni płodne? Jak uniknąć ciąży

Wiedza o tym, kiedy są dni płodne i dni niepłodne jest niezbędna, gdy chcesz zajść w ciążę lub przeciwnie – uniknąć zapłodnienia. Podczas owulacji uwalniana jest komórka jajowa. Jak wyliczyć dni płodne, w których nie możesz współżyć, aby...
Zespół jajników policystycznych

PCOS - zespół policystycznych jajników. Leczenie i objawy PCOS

Zespół policystycznych jajników, czyli PCOS, to zespół zaburzeń hormonalnych i metabolicznych, występujący nawet u 10-15 procent kobiet. Jakie są objawy, jak powinno przebiegać leczenie i jaką stosować dietę przy PCOS?
Naturalne metody antykoncepcji

Naturalne metody antykoncepcji: 5 najbardziej popularnych metod

Naturalne metody antykoncepcji charakteryzują się brakiem ingerencji w procesy zachodzące w ciele kobiety podczas cyklu miesięcznego. Metoda ta może być stosowana w warunkach domowych i nie wymaga używania środków antykoncepcyjnych. Jakie...
pierscien antykoncepcyjny

Pierścień antykoncepcyjny: co to jest i na czym polega zabezpieczanie się krążkiem antykoncepcyjnym?

Pierścień antykoncepcyjny to metoda hormonalnej antykoncepcji. Krążek antykoncepcyjny dopochwowy to dobry sposób na uniknięcie ciąży dla kobiet, które nie chcą pamiętać o codziennym łykaniu pigułki antykoncepcyjnej.
Skuteczność  środków antykoncepcyjnych wg Wskaźnika Pearla

Skuteczność antykoncepcji - wskaźnik Pearla

Wskaźnik Pearla za pomocą tzw. indeksu wartości Pearla określa skuteczność wszystkich metod antykoncepcji, a ściślej mówiąc wskaźnik niepowodzeń danego środka. Indeks zawiera ilość ciąż, do jakich doszło w wyniku regularnego współżycia u...
Seks w ciąży: pytania i odpowiedzi

Antykoncepcja a karmienie piersią: metody antykoncepcji dla karmiących mam

Karmienie piersią nie wyklucza stosowania antykoncepcji, ale też samo nią nie jest. Jeśli nie marzysz o tym, aby parę miesięcy po porodzie zajść w następną ciążę, musisz stosować skuteczną antykoncepcję. Oto najlepsze metody antykoncepcji...
Antykoncepcja dla mlodej mamy

Antykoncepcja dla młodej mamy: rozwiewamy mity o tabletkach antykoncepcyjnych, płodności i karmieniu piersią

Tabletki antykoncepcyjne są przyczyną problemów z zajściem w ciążę? Karmienie piersią działa antykoncepcyjnie? Te i inne mity na temat antykoncepcji obalamy z ginekologiem, doktorem Grzegorzem Południewskim.
ANTYKONCEPCJA w pigułce: obalamy mity dotyczące TABLETEK ANTYKONCEPCYJNYCH Jest wiele mitów związanych z tabletkami antykoncepcyjnymi. Najczęściej powtarzane to te, że tabletki antykoncepcyjne mają negatywny wpływ na płodność, a także że zmieniają metabolizm i powodują nadwagę. Tymczasem – jak twierdzą...
PREZERWATYWA DLA KOBIET: jak używać prezerwatywy damskiej? Co to jest prezerwatywa dla kobiet? Prezerwatywa damska - poznaj wady i zalety, sprawdź jak jej używać. Prezerwatywa dla pań to środek antykoncepcyjny znany już od 1992 r, a jednak pod względem popularności prezerwatywa dla pań, nie...
PREZERWATYWA dla kobiet - jakie są wady i zalety tej metody antykoncepcji Prezerwatywa dla kobiet jest dużo mniej popularna niż ta dla mężczyzn. Jednak warto wziąć ją pod uwagę przy wyborze metody antykoncepcji. Sprawdź, jakie wady i zalety ma damska prezerwatywa.
Interesujesz się antykoncepcja? Czytaj artykuły, wypowiedzi na forum, opinie ekspertów nt. antykoncepcja
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.