Badania

Badania przesiewowe to badania, które wykonuje się profilaktycznie, w celu wczesnego wykrycia ewentualnych problemów zdrowotnych. W Polsce obligatoryjnie wykonuje się dwa badania przesiewowe noworodków dla całej populacji: w kierunku fenyloketonurii i w kierunku wrodzonej niedoczynności tarczycy.

Dla części populacji (około 66%) wykonuje się również badania przesiewowe w kierunku mukowiscydozy. Choroby te nie wykryte w pierwszym miesiącu życia prowadzą do zaburzeń rozwoju i często do ciężkiej niepełnosprawności intelektualnej, wykluczającej samodzielne funkcjonowanie osoby chorej w społeczeństwie. Dzieci chore wykryte w badaniach przesiewowych mają szansę na rozpoczęcie leczenia na tyle wcześnie, by prawidłowo rozwijać się zarówno pod względem fizycznym jak i psychicznym.

Badania przesiewowe: wzrok i słuch noworodka

Tuż po urodzeniu neonatolog sprawdza czy źrenice dziecka zwężają się i rozszerzają pod wpływem światła, a gałki oczne poruszają. Z dalszą diagnostyką trzeba jednak poczekać, aż dziecko będzie starsze. Neonatolog sprawdza również słuch dziecka - zwykle w 2. dobie życia, zazwyczaj podczas snu, przeprowadza się bezbolesne badanie - rejestrację otoemisji akustycznych.

Badania - artykuły

probka-moczu

Badanie moczu u dziecka - jak pobrać próbkę do badania

Pobranie próbki moczu od dziecka wcale nie jest zadaniem prostym! Niestety jest to konieczne, bo badanie moczu jest bardzo ważne. Podpowiadamy w jaki sposób pobrać próbkę moczu do badania i jak się do tego zabrać? 
Porady ekspertów
Agnieszka Krakowiak
Agnieszka Krakowiak
specjalista: Specjalista pedagog
Interesujesz się badania? Czytaj artykuły, wypowiedzi na forum, opinie ekspertów nt. badania
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.