Ból w ciąży

Ból głowy w ciąży jest bardzo częstą dolegliwością. Zazwyczaj ból głowy w ciąży nie jest groźny ani dla mamy ani dla dziecka, za to na pewno może uprzykrzyć kobiecie życie.

Ból głowy w ciąży: przyczyny

Bóle głowypojawiające się na początku ciąży mogą wiązać się ze zmianami hormonalnymi. Zwiększona produkcja estrogenów i progesteronu, niezbędna dla rozwoju twojego dziecka, powoduje także zatrzymywanie wody w tkankach ipowstanie obrzęków, które obejmują też tkankę mózgową, a znajdujące się tam receptory nerwowe reagują bólem na zwiększony ucisk. Na szczęście nie jest to niebezpieczne ani dla ciebie, ani dla płodu.
Bólom głowy w ciąży sprzyjają również hałas, stres, zmęczenie, za mało ruchu na świeżym powietrzu, brak snu, a także jego nadmiar (zwłaszcza w drugiej połowie ciąży), przyjmowanie niewystarczającej ilości płynów oraz niewłaściwe odżywianie.

Ból głowy w ciąży: zapobieganie

Przede wszystkim zwolnij obroty, postaw na relaks i 8–10 godzin snu (także w ciągu dnia). Pamiętaj o spacerach, by dotlenić organizm i regularnych posiłkach, bo głód objawia się nie tylko ssaniem w żołądku, ale także bólem głowy. Podobne dolegliwości wywołuje nawet niewielkie odwodnienie, dlatego nie zapominaj o piciu. Wybieraj czystą wodę, butelkowaną, niegazowaną, o niskiej zawartości minerałów (do 500 mg pierwiastków na litr. Kawa, herbata czy gęste soki mogą dodatkowo sprzyjać utracie płynu z organizmu lub utrudniać jego wchłanianie.

Sposoby na ból głowy w ciąży

 • ciepła (ale nie gorącą), piętnastominutowa kąpiel - woda rozluźnia, relaksuje, wycisza
 • odpoczynekw cichym, zaciemnionym pokoju (dobrze wywietrzonym)
 • chłodny okład na czoło;
 • włożenie stóp do miski z ciepłą wodą i pocieranie skroni lodem
 • niekiedy pomaga łagodny masaż: kolistymi ruchami bólu głowy masuj twarz, zaczynając od czoła, a na skroni kończąc, następnie przejdź do karku i masuj go, kierując się w stronę barków
 • ćwiczenie łagodzące napięcie mięśni: usiądź wygodnie i pochyl głowę w lewo, do ramienia, policz do 6 i zrób to samo w drugą stronę; obróć głowę w bok i znowu policz do 6; wróć do pozycji wyjściowej, a następnie powtórz, obracając głowę w drugą stronę.

Mimo, że w ciąży obowiązuje zasada: żadnych leków bez zgody lekarza, nic złego się nie stanie, jeśli połkniesz doraźnie jedną tabletkę (ale nie więcej) paracetamolu. To środek, który uchodzi za bezpieczny w ciąży.

Kiedy ból głowy w ciąży może być groźny?

Ból głowy w ciąży może być objawem nadciśnienia i sygnalizować groźne zatrucie ciążowe. Jeśli twoje ciśnienie przekroczy normę, czyli 135/85 mmHg, skontaktuj się jak najszybciej z lekarzem prowadzącym. O dalszym postępowaniu powinien zdecydować położnik. Bez aparatu także możesz rozpoznać, że przyczyną dolegliwości jest nadciśnienie. Ból przez nie wywołany jest zazwyczaj dokuczliwy, atakuje rano, w tylnej części głowy (potylicy). Czasem towarzyszy mu dzwonienie lub szum w uszach i nadmierne pobudzenie. 
Gdy ból głowy w ciąży jest niezwykle silny, taki, jakiego wcześniej nie miałaś, i towarzyszą mu:

 • nudności i wymioty, robi ci się słabo (mdlejesz), zwłaszcza jeśli powyższe objawy pojawią się np. po uderzeniu w głowę (istnieje prawdopodobieństwo krwotoku podpajęczynówkowego lub krwiaka śródmózgowego)
 • gorączka powyżej 38ºC (to może być np. infekcja dróg moczowych)
 • zawroty głowy i nasilone uczucie zmęczenia
 • obrzęki twarzy albo rąk
 • zaburzenia widzenia
 • sztywnienie karku
 • bezwład rąk i nóg, drgawki

skontaktuj się jak najszybciej z lekarzem. Zrób to również, gdy zdarzy ci się stracić przytomność z niejasnych przyczyn, gdy boli cię głowa rano po przebudzeniu lub ból budzi cię w nocy.

Ból w ciąży - artykuły

jajniki w ciąży

Ból jajników w ciąży: najczęstsze przyczyny

Ból jajników w ciąży nierzadko stanowi źródło niepokoju przyszłej mamy. Jego przyczyny mogą być różne: od zupełnie niegroźnych po te, które zagrażają ciąży. Warto więc wiedzieć, co powoduje ból jajników i jakiej dolegliwości lub choroby...
Kwas foliowy

Co brać w ciązy na zgagę, skurcze i bol w ciąży?. Jak leczyć przeziębienie w ciąży?

Co brać w ciąży kiedy dokucza ci zgaga lub ból? jak leczyc przeziębienie w ciąży? Ciąża to czas, w którym powinnaś bardzo uważać na leki, które przyjmujesz, gdyż niektóre leki w ciąży mogą być niebezpieczne dla ciebie i dziecka. Na...
Osteopatia

Osteopatia - sposób na dolegliwości ciążowe: bóle pleców, głowy, obrzęki, wzdęcia

Osteopatia może pomóc, jeśli dokuczają ci dolegliwości ciążowe: bóle pleców lub głowy, masz obrzęki czy wzdęcia. To całkowicie naturalna i bezpieczna metoda leczenia dolegliwości w ciąży. Wyjaśniamy, na czym polega osteopatia.
kolka nerkowa

Kolka nerkowa W CIĄŻY. Czy jest zagrożeniem dla dziecka?

Kolka nerkowa powoduje silny atak bólu, przez ciężarne często mylony z silnymi skurczami porodowymi. Sama kolka nerkowa nie stanowi zagrożenia dla ciąży, ale kamica nerkowa, która jest jej przyczyną, wymaga leczenia i tym samym...
osteopatia rehabilitacja w ciąży

Osteopatia: terapia bólu w ciąży. OPINIE

Osteopatia opinie: sposób na ból w ciąży. Ciąża to stan szczególnej troski i jest przeciwwskazaniem do wielu zabiegów. Co zrobić jednak, kiedy oczekiwanie na dziecko z powodu pojawiającego się bólu staje się trudne do zniesienia? Pomocna...
Nagłe choroby podczas ciąży

Zapalenie wyrostka, zakrzepica żylna, złamanie: choroby i operacje w ciąży

Zgaga, niedokrwistość, zaparcia to typowe ciążowe dolegliwości. Czasem jednak może się przytrafić poważniejsza choroba: zapalenie wyrostka robaczkowego, zakrzepica żylna czy skok ciśnienia tętniczego. Zagrożenie może dotyczyć nie tylko...
Leki homeopatyczne w trakcie ciąży

Leki homeopatyczne w trakcie ciąży

To prawie niemożliwe, żeby twoja ciąża przebiegała bez przeziębienia, kataru, czy bólu głowy. Jednak wiadomo, że leki w ciąży mogą być niebezpieczne. Czym więc możesz się ratować? Farmaceuci i lekarze homeopaci są zdania, że dla przyszłej...
Interesujesz się ból w ciąży? Czytaj artykuły, wypowiedzi na forum, opinie ekspertów nt. ból w ciąży
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.