Brodawki (kurzajki)

Kurzajki (brodawki) to grudkowate narośla o szorstkiej powierzchni, mające średnicę kilku do kilkunastu milimetrów. Są dokuczliwe, nie dodają uroku i trudno się ich pozbyć.

Brodawki (kurzajki) – przyczyny powstawania

Brodawki wywołuje wirus brodawczaka ludzkiego: human papillomavirus – HPV. Ich powstawaniu sprzyja młody wiek, urazy na skórze dłoni i zmniejszona odporność. Niektórzy mają dziedziczną skłonność do łapania brodawek. Kurzajki są bardzo zaraźliwe, wystarczy bezpośredni kontakt z zakażoną osobą poprzez podanie ręki, wspólne korzystanie z przedmiotów codziennego użytku, z basenu, solarium czy sauny. Brodawek nie wolno rozdrapywać, ponieważ bardzo łatwo się rozprzestrzeniają

Brodawki (kurzajki) – sposoby usuwania

Wśród metod usuwania brodawek wyróżnia się: zamrażanie ciekłym azotem, łyżeczkowanie lub zabieg wstrzykiwania bleomycyny. Kurzajki można także likwidować poprzez lapisowanie płynem, żelem lub maścią zawierająca kwas salicylowy, mlekowy lub mocznik. Domowym sposobem na kurzajki jest smarowanie ich sokiem z glistnika (jaskółczego ziela).

Brodawki (kurzajki) - artykuły

Interesujesz się Brodawki (kurzajki)? Czytaj artykuły, wypowiedzi na forum, opinie ekspertów nt. Brodawki (kurzajki)
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.