Choroba krwotoczna noworodków

Choroba krwotoczna noworodków może przebiegać w dwóch postaciach: wczesnej i późnej. Wczesna objawia się krwotokami z przewodu pokarmowego, krwistymi wymiotami i czarnymi jak smoła kupkami. U noworodka może dojść także do silnego krwawienia z pępka, krwawienia w układzie moczowym (dziecko wtedy siusia krwią) lub licznych i dużych siniaków. Jeśli krwawienie jest obfite, wówczas prowadzi do anemii i pogorszenia jego stanu zdrowia. Przed tą postacią dość skutecznie chroni noworodka jednorazowa dawka witaminy K podana po porodzie. Postać późna jest groźniejsza, bo oprócz krwawień do skóry, układu pokarmowego i moczowego, zdarzają się także wylewy krwi do mózgu. Powikłaniom tym skutecznie zapobiega podawanie niemowlętom witaminy K w kropelkach. Choroba krwotoczna noworodków częściej dotyczy wcześniaków, dzieci z porodów zabiegowych, urodzonych w zamartwicy, po aspiracji smółki, dzieci kobiet, które pod koniec ciąży przyjmowały leki przeciwpadaczkowe, przeciwgruźlicze lub antybiotyki z grupy cefalosporyn, a także dzieci hipotroficznych, czyli takich, których wzrost i waga są znacznie mniejsze niż wynika to z wieku ciąży. Chorobie krwotocznej sprzyjają schorzenia wątroby, dróg żółciowych i przewodu pokarmowego (np. zespół krótkiego jelita lub przewlekła biegunka).

Choroba krwotoczna noworodków - artykuły

Witamina K dla niemowląt

Witamina K dla niemowląt. Choroba krwotoczna noworodków w odwrocie

Noworodek powinien otrzymać witaminę K. Witamina K odpowiada za prawidłowe krzepnięcie krwi, jej niedobór może prowadzić m. in. do choroby krwotocznej noworodków. Zgodnie z nowymi zaleceniami wszystkie niemowlęta powinny otrzymywać dawkę...
Interesujesz się choroba krwotoczna noworodków? Czytaj artykuły, wypowiedzi na forum, opinie ekspertów nt. choroba krwotoczna noworodków
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.