Choroba krwotoczna noworodków

Choroba krwotoczna noworodków może przebiegać w dwóch postaciach: wczesnej i późnej. Wczesna objawia się krwotokami z przewodu pokarmowego, krwistymi wymiotami i czarnymi jak smoła kupkami. U noworodka może dojść także do silnego krwawienia z pępka, krwawienia w układzie moczowym (dziecko wtedy siusia krwią) lub licznych i dużych siniaków. Jeśli krwawienie jest obfite, wówczas prowadzi do anemii i pogorszenia jego stanu zdrowia. Przed tą postacią dość skutecznie chroni noworodka jednorazowa dawka witaminy K podana po porodzie. Postać późna jest groźniejsza, bo oprócz krwawień do skóry, układu pokarmowego i moczowego, zdarzają się także wylewy krwi do mózgu. Powikłaniom tym skutecznie zapobiega podawanie niemowlętom witaminy K w kropelkach. Choroba krwotoczna noworodków częściej dotyczy wcześniaków, dzieci z porodów zabiegowych, urodzonych w zamartwicy, po aspiracji smółki, dzieci kobiet, które pod koniec ciąży przyjmowały leki przeciwpadaczkowe, przeciwgruźlicze lub antybiotyki z grupy cefalosporyn, a także dzieci hipotroficznych, czyli takich, których wzrost i waga są znacznie mniejsze niż wynika to z wieku ciąży. Chorobie krwotocznej sprzyjają schorzenia wątroby, dróg żółciowych i przewodu pokarmowego (np. zespół krótkiego jelita lub przewlekła biegunka).

Choroba krwotoczna noworodków - artykuły

Interesujesz się choroba krwotoczna noworodków? Czytaj artykuły, wypowiedzi na forum, opinie ekspertów nt. choroba krwotoczna noworodków
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.