Dla

Witamina K (filochinan) dla noworodków jest niezbędna, jej podanie tuż po porodzie zapobiega wystąpieniu choroby krwotocznej noworodka, zarówno w przypadku wcześniaków, jak i dzieci urodzonych o czasie.

Witamina K dla noworodków: zalecenia

Wszystkie noworodki po urodzeniu powinny otrzymać witaminę K, przy czym:

  • noworodki zdrowe, donoszone: 0,5 mg domięśniowo lub 2 mg doustnie
  • noworodki z grupy ryzyka: 0,5 mg domięśniowo.
  • noworodki urodzone przedwcześnie, ważące < 1,5 kg: 0,3 mg domięśniowo lub dożylnie; ważące > 1,5 kg: 0,5 mg domięśniowo.

Noworodki i niemowlęta karmione piersią poza jednorazową dawką witaminy K podaną po urodzeniu wymagają dalszej profilaktycznej podaży witaminy K w okresie od 2 tygodnia życia do ukończenia 3 miesiąca życia. Niemowlęta karmione piersią powinny otrzymywać witaminę K w dawce 25 mcg/dobę. Niemowlęta karmione piersią z przewlekającą się biegunką, przedłużającą się żółtaczką, przejściową cholestazą powinny otrzymywać witaminę K w zwiększonej dawce - 50 mcg/dobę do czasu ustąpienia objawów chorobowych. W przypadku cholestazy i mukowiscydozy dawkowanie witaminy K powinno być wyższe, zgodne z rekomendacjami w danej jednostce chorobowej.

Niemowlęta karmione mieszankami mlecznymi modyfikowanymi, mlekiem dla wcześniaków, a także mieszankami mlekozastępczymi po otrzymaniu jednorazowej dawki witaminy K po urodzeniu, nie wymagają dalszej profilaktycznej podaży.

Dla - artykuły

Mleko Capricare® 2

Capricare® 2 – modyfikowane mleko kozie z Nowej Zelandii, rewolucja w karmieniu niemowląt

Capricare® 2 to wyjątkowej jakości mleko następne dla niemowląt powyżej 6. miesiąca życia, które z różnych przyczyn nie mogą być karmione piersią lub jako uzupełnienie karmienia piersią, jeśli istnieje konieczność dokarmiania. Stanowi ono...
ćwiczenia po porodzie

Ćwiczenia po porodzie – kiedy zacząć i jakie są najlepsze ćwiczenia po ciąży

Ćwiczenia po porodzie powinny być dostosowane do możliwości i kondycji mamy. Zobacz, jakie ćwiczenia po ciąży dają najlepsze efekty i kiedy należy zacząć gimnastykę po porodzie.
Rocky Rabbit - ubrania dla dziewczynek, chłopców i rodziców

Rocky Rabbit dla małych i dużych indywidualistów – ubrania dla dziewczynek, chłopców i rodziców

Odzież dziecięca nie musi kojarzyć się z koronkami i słodkimi aplikacjami. Dlatego powstały ubrania Rocky Rabbit, dzięki którym maluchy mają szansę wyrazić swoją prawdziwą osobowość. W kolekcji nie zabrakło również propozycji dla rodziców.
Chusteczki nawilżane VELVET (1)

Pielęgnacja niemowlęcia. Jak wybrać najlepsze chusteczki nawilżane dla dziecka?

Aby zapobiec problemom skórnym u dziecka, każdorazowo przy zmianie pieluszki trzeba pamiętać o dokładnym oczyszczeniu pupy malucha. Do tego zadania najlepiej użyć chusteczek nawilżanych. Stanowią one wybawienie dla mam, zwłaszcza w...
Higiena jamy ustnej, zęby niemowlaka

Zabawki edukacyjne dla dzieci. Jaka mata edukacyjna będzie najlepsza? [GALERIA ZDJĘĆ]

Mata edukacyjna dla niemowlaka to bardzo praktyczna zabawka dla dziecka. Zabawki edukacyjne dla dzieci pozwalają rozwijać umiejętności. Dzięki nim możesz mieć swoją pociechę ciągle na oku, a przy tym trochę odpocząć. A twoje dziecko bawiąc...
Jakość nasienia

Żywotność plemników. Jak poprawić jakość nasienia?

Jakość nasienia, a co za tym idzie - kondycja i żywotność plemników - mają ogromne znaczenie dla szybkości, z jaką danej parze uda się zajść w ciążę. Dlatego tak ważna jest wiedza o tym, jak poprawić jakość nasienia i jakie czynniki...
Trampki dla dziecka

Trampki Befado – uniwersalne i ponadczasowe buty dla dzieci

W ramach nowej kolekcji butów dla dzieci Befado proponuje kolorowe trampki, które ożywią każdą chłopięcą i dziewczęcą stylizację.
Kiedy odstawić smoczek? Jak to zrobić? [5 wskazówek] Kiedy odstawić smoczek? To pytanie zaprząta myśli wielu młodych mam. W końcu smoczek jest pomocnikiem dzieci, a w późniejszym ich wieku - zmorą rodziców, którzy zachodzą w głowę, co zrobić, by odzwyczaić pociechę od ukochanego przyjaciela....
Nowe kolory wózka ABC-Design Viper 4S Mocny, aluminiowy stelaż oraz sportowe siedzisko to nie jedyne zalety wózka ABC-Design Viper 4S dostępnego w ofercie firmy Mini-Maxi.
Interesujesz się dla? Czytaj artykuły, wypowiedzi na forum, opinie ekspertów nt. dla
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.