Kalendarzyk małżeński

Metoda kalendarzowa (Ogino-Knausa, kalendarzyk małżeński) to naturalna metoda antykoncepcji, która nie wymaga samoobserwacji. By zastosować tę metodę, należy notować długość cyklów miesiączkowych (ilość dni między pierwszymi dniami krwawienia miesiączkowego) przez 6-12 cykli. Dni płodne i niepłodne wylicza się na podstawie momentu wystąpienia krwawienia, zakładając, że owulacja występuje 12-16 dni przed miesiączką. Komórka jajowa jest zdolna do zapłodnienia przez 12-24 godziny od owulacji, a plemniki mogą żyć w organizmie kobiety 2-7 dni.

Jak obliczyć dni płodne?

  • wybierz najdłuższy i najkrótszy cykl z zaobserwowanych przez ostatnie 6-12 miesięcy
  • odejmij 18 dni od najkrótszego cyklu - otrzymasz pierwszy dzień płodny
  • dni po wystąpieniu miesiączki, a przed wyznaczonym pierwszym dniem płodnym są niepłodne
  • po odjęciu 11 dni od najdłuższego cyklu, otrzymasz ostatni dzień płodny
  • dni między ostatnim dniem płodnym, a miesiączką są niepłodne

 

Absolutne minimum przed zastosowaniem jej jako metody antykoncepcji to obserwacja cyklu owulacyjnego przez pół roku. Dość trudno ją stosować na bieżąco, działa wstecz i nie ma gwarancji, że w obecnym cyklu wyliczenia będą się zgadzały.
Metoda kalendarzowa (Ogino-Knausa, kalendarzyk małżeński) jest nieskuteczna u kobiet w połogu, w przypadku kobiet o nieregularnym trybie życia i nieregularnych cyklach miesiączkowych (różnica między najkrótszym, a najdłuższym cyklem nie powinna wynosić więcej niż 8 dni).  Metoda nie jest zalecana dla kobiet, których cykle są krótsze niż 25 dni.

Nawet w przypadku poprawnego stosowania tej metody i pewnej regularności cyklu menstruacyjnego kobiety, jej skuteczność wynosi 20-24 według współczynnika Pearla.

Kalendarzyk małżeński - artykuły

Naturalne metody antykoncepcji

Naturalne planowanie rodziny: kalendarzyk małżeński, metoda termiczna, metoda Billingsów

Naturalne planowanie rodziny to metoda oznaczania kobiecej płodności. Stosowana jest również jako naturalna antykoncepcja przez osoby, które w różnych względów (zdrowotnych, światopoglądowych) nie chcą stosować antykoncepcji...
Metoda kalendarzykowa

Metoda kalendarzykowa: na czym polega i czy naprawdę działa?

Metoda kalendarzykowa to jedna z popularnych metod planowania rodziny. Polega na wyliczeniu dni płodnych i niepłodnych. Czy metoda kalendarzykowa stanowi pewną metodę antykoncepcji?
Porady ekspertów
Agnieszka Krakowiak
Agnieszka Krakowiak
specjalista: Specjalista pedagog
Interesujesz się kalendarzyk małżeński? Czytaj artykuły, wypowiedzi na forum, opinie ekspertów nt. kalendarzyk małżeński
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.