Kalendarzyk małżeński

Metoda kalendarzowa (Ogino-Knausa, kalendarzyk małżeński) to naturalna metoda antykoncepcji, która nie wymaga samoobserwacji. By zastosować tę metodę, należy notować długość cyklów miesiączkowych (ilość dni między pierwszymi dniami krwawienia miesiączkowego) przez 6-12 cykli. Dni płodne i niepłodne wylicza się na podstawie momentu wystąpienia krwawienia, zakładając, że owulacja występuje 12-16 dni przed miesiączką. Komórka jajowa jest zdolna do zapłodnienia przez 12-24 godziny od owulacji, a plemniki mogą żyć w organizmie kobiety 2-7 dni.

Jak obliczyć dni płodne?

  • wybierz najdłuższy i najkrótszy cykl z zaobserwowanych przez ostatnie 6-12 miesięcy
  • odejmij 18 dni od najkrótszego cyklu - otrzymasz pierwszy dzień płodny
  • dni po wystąpieniu miesiączki, a przed wyznaczonym pierwszym dniem płodnym są niepłodne
  • po odjęciu 11 dni od najdłuższego cyklu, otrzymasz ostatni dzień płodny
  • dni między ostatnim dniem płodnym, a miesiączką są niepłodne

 

Absolutne minimum przed zastosowaniem jej jako metody antykoncepcji to obserwacja cyklu owulacyjnego przez pół roku. Dość trudno ją stosować na bieżąco, działa wstecz i nie ma gwarancji, że w obecnym cyklu wyliczenia będą się zgadzały.
Metoda kalendarzowa (Ogino-Knausa, kalendarzyk małżeński) jest nieskuteczna u kobiet w połogu, w przypadku kobiet o nieregularnym trybie życia i nieregularnych cyklach miesiączkowych (różnica między najkrótszym, a najdłuższym cyklem nie powinna wynosić więcej niż 8 dni).  Metoda nie jest zalecana dla kobiet, których cykle są krótsze niż 25 dni.

Nawet w przypadku poprawnego stosowania tej metody i pewnej regularności cyklu menstruacyjnego kobiety, jej skuteczność wynosi 20-24 według współczynnika Pearla.

Kalendarzyk małżeński - artykuły

Metoda kalendarzykowa

Metoda kalendarzykowa: na czym polega i czy naprawdę działa?

Metoda kalendarzykowa to jedna z popularnych metod planowania rodziny. Polega na wyliczeniu dni płodnych i niepłodnych. Czy metoda kalendarzykowa stanowi pewną metodę antykoncepcji?
Naturalne metody antykoncepcji

Naturalne planowanie rodziny: kalendarzyk małżeński, metoda termiczna, metoda Billingsów

Naturalne planowanie rodziny to metoda oznaczania kobiecej płodności. Stosowana jest również jako naturalna antykoncepcja przez osoby, które w różnych względów (zdrowotnych, światopoglądowych) nie chcą stosować antykoncepcji...
Interesujesz się kalendarzyk małżeński? Czytaj artykuły, wypowiedzi na forum, opinie ekspertów nt. kalendarzyk małżeński
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.