Macica dwurożna

Macica dwurożna to wrodzona wada macicy, która występuje rzadko, bo dotyka około 0,5 procent kobiet. W przypadku macicy dwurożnej nieprawidłowo zbudowana jest zarówno wewnętrzna jama macicy, jak i zewnętrzny trzon macicy. W budowie zewnętrznej macicy wyodrębnia się dwa oddzielne wydatne rogi, co objawia się wgłębieniem na powierzchni zewnętrznej macicy powyżej centymetra. Jama macicy przypomina macicę z przegrodą – jest podzielona na dwie części na odcinku co najmniej 15 mm.

Macica dwurożna a ciąża

Macica dwurożna może powodować poronienia oraz przedwczesny poród.

Macica dwurożna: diagnoza i leczenie

Choć doświadczony ginekolog może rozpoznać macice dwurożną w badaniu USG, to najdokładniej diagnozuje się ją w badaniu przy pomocy laparoskopii z histeroskopią.
W przypadku macicy dwurożnej zaleca się operację.

Macica dwurożna - artykuły

macica

Macica dwurożna a ciąża: objawy, leczenie

Macica dwurożna to poważna wada anatomiczna macicy, nie pozostająca bez wpływu na zapłodnienie i późniejsze donoszenie ciąży. Na czym polega dwurożność macicy,  jak się ją rozpoznaje i leczy?
Porady ekspertów
Agnieszka Krakowiak
Agnieszka Krakowiak
specjalista: Specjalista pedagog
Interesujesz się macica dwurożna? Czytaj artykuły, wypowiedzi na forum, opinie ekspertów nt. macica dwurożna
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.