Nagła śmierć łóżeczkowa

Nagła śmierć łóżeczkowa (SIDS) występuje podczas snu, rzadko u niemowląt w pierwszym miesiącu życia i po 6 miesiącu życia, szczyt występowania przypada na wiek między 2 a 4 miesiącem życia. Wśród ofiar SIDS przeważają dzieci młodych matek, niemowlęta płci męskiej, dzieci urodzone z ciąż powikłanych chorobą matki (zakażenie, niedokrwistość, krwawienie), z ciąż przedwcześnie zakończonych, niemowlęta z niską urodzeniową masą ciała oraz śpiące w pozycji na brzuchu. Grupą ryzyka są także dzieci urodzone z ciąż mnogich. Szczególną postacią zespołu, określaną jako symultaniczny SIDS jest jednoczasowa (w tym samym dniu) śmierć bliźniąt.

Nagła śmierć łóżeczkowa: przyczyny

Nagła śmierć łóżeczkowa (SIDS) od dziesiątków lat zajmują się specjaliści z wielu dziedzin nauki. Zwoływane są na ten temat nawet międzynarodowe sympozja, prowadzi się liczne badania. I choć coraz więcej wiadomo o przyczynach nagłej śmierci łóżeczkowej, do dziś nie udało się ustalić jednoznacznie, co go wywołuje. Na szczęście, sporo już wiemy. Na przykład, że problem dotyczy częściej szczególnej grupy dzieci, które ze względu na pewne geny (czyli czynniki wrodzone) oraz warunki otaczające są narażone na SIDS bardziej niż ich rówieśnicy. Jedną z przyczyn nagłej śmierci łóżeczkowej może być brak wrodzonej reakcji na przykrycie główki kołderką lub ubraniem podczas snu. Prawidłowo w takiej sytuacji malec powinien się wybudzić i zdjąć „balast” z główki. Ale dziecko ze skłonnością do SIDS nie reaguje na przykrycie głowy i wybudzanie jest u niego znacznie utrudnione. Dlaczego tak się dzieje? Tego, niestety, badacze wciąż nie wiedzą.

Nagła śmierć łóżeczkowa (SIDS): statystyki

W ostatnich latach zmniejszyła się liczba przypadków nagłej śmierci łóżeczkowej. Jeszcze 22 lata temu problem dotykał 2–3 dzieci na tysiąc. Obecnie wskaźnik ten wynosi 0,5 na tysiąc, czyli częstość SIDS zmniejszyła się aż 4–6 razy! Niektórzy sceptycy w ogóle powątpiewają, czy jest coś takiego jak SIDS, uznając, że większość przypadków, które są do niej zaliczane, to skutki niewykrytych chorób lub błędów w opiece nad dzieckiem. To raczej niemożliwe. Jednak lekarze podkreślają, że nie należy co prawda bagatelizować SIDS, ale strach przed nim i nakręcanie lęku także nie powinny mieć miejsca. Statystycznie sprawę ujmując, o wiele bardziej niż SIDS grozi dziecku domowy wypadek, jak choćby upadek z łóżeczka czy zadławienie fragmentem zabawki. Zatem: zamiast nadmiernie skupiać się na SIDS, lepiej, kierując się przede wszystkim wyobraźnią, zwyczajnie dbać o dziecko.

Nagła śmierć łóżeczkowa - artykuły

Niemowlę śpi

Niebezpieczne pozycje do snu dla noworodka. Mogą powodować SIDS!

Układanie dziecka do snu w niekórych pozycjach może okazać się niezezpieczne dla dziecka, szczególnie w pierwszych miesiącach życia, kiedy maluch nie potrafi jeszcze samodzielnie się przekręcać. Jak odpowiednio układać niemowlę do snu, aby...
śmierć łóżeczkowa

Nagła śmierć łóżeczkowa czyli zespół nagłego zgonu niemowlęcia (SIDS)

Już sama nazwa śmierć łóżeczkowa czy zespół nagłego zgonu niemowlęcia (ang. SIDS) powoduje ciarki na plecach młodych rodziców. Na szczęście coraz więcej wiemy o tym co robić, aby sen niemowlęcia był bezpieczny i nie doprowadził do dramatu,...
Porady ekspertów
Agnieszka Krakowiak
Agnieszka Krakowiak
specjalista: Specjalista pedagog
Interesujesz się nagła śmierć łóżeczkowa? Czytaj artykuły, wypowiedzi na forum, opinie ekspertów nt. nagła śmierć łóżeczkowa
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.