Nieregularne cykle miesiączkowe

Nieregularne cykle miesiączkowe mogą przytrafić się każdej kobiecie. W prawidłowym cyklu miesiączkowym (liczonym od pierwszego dnia menstruacji) krwawienie występuje co 25–35 dni. Odstępstwo od tej normy jest uzasadnione jedynie w kilku przypadkach:

  • w ciągu pierwszych 2 lat od rozpoczęcia miesiączkowania,
  • po porodzie,
  • w okresie okołomenopauzalnym (zaburzenia mogą trwać nawet 5 lat, aż do ostatniej miesiączki).

Nieregularne cykle miesiączkowe: przyczyny

Rozregulowanie cyklu może być wywołane m.in. silnym stresem, przemęczeniem, nieregularnym trybem życia, intensywnymi ćwiczeniami, przeziębieniem, zaburzeniami snu, męczącymi podróżami czy zmianą klimatu.
Wpływ mogą mieć również przyjmowane leki (np. psychotropowe, antybiotyki), a także odstawienie pigułki antykoncepcyjnej. Opóźniająca się miesiączka może świadczyć o ciąży.
Przyczyną nieregularnych cykli może być również m.in. przerost endometrium, zespół policystycznych jajników (cykle wydłużają się do 50–70 dni), hiperprolaktynemia (zwiększone wydzielanie prolaktyny), nadczynność lub niedoczynność tarczycy, endometrioza (w tym przypadku cykle skracają się).

Nieregularne cykle miesiączkowe: co możesz zrobić

Jeżeli miesiączka opóźnia się o tydzień, sprawdź, czy nie jesteś w ciąży. Jeśli wykluczasz taką możliwość, a ostatnio miałaś sporo stresów i zarywałaś noce lub gwałtownie schudłaś, zadbaj o właściwą dietę i regularny tryb życia – po kilku miesiącach wszystko powinno wrócić do normy. Jeśli krwawienia pojawiają się częściej niż co 25 dni albo gdy „wypadła” ci już kolejna miesiączka i nie da się tego usprawiedliwić trybem życia, koniecznie idź do ginekologa.

Nieregularne cykle miesiączkowe - artykuły

Interesujesz się Nieregularne cykle miesiączkowe? Czytaj artykuły, wypowiedzi na forum, opinie ekspertów nt. Nieregularne cykle miesiączkowe
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.