Odczyn poszczepienny

Odczyn poszczepienny to normalna reakcja organizmu na szczepionkę. Dziecko może łagodnie przejść chorobę, jeśli szczepionka wywoła typowe dla siebie odczyny swoiste. Może też pojawić się obrzęk w miejscu ukłucia albo podwyższona temperatura ciała. Odczyny pojawiają się zwykle (ale nie u każdego dziecka!) od dwóch godzin do dwóch dni i mijają najpóźniej po dwóch, trzech dniach, bo tyle najczęściej trwa akcja układu odpornościowego przeciwko wirusom i bakteriom zawartym w szczepionce.

Nie należy mylić odczynu poszczepiennego z powikłaniami poszczepiennymi.

Odczyn poszczepienny - artykuły

Wynalazcy szczepionek

NOP - niepożądany odczyn poszczepienny: poznaj fakty, odrzuć mity

NOP – skrót odmieniany przez wszystkie przypadki w rozmowach zarówno przeciwników, jak i zwolenników idei powszechnych szczepień. Czym więc jest niepożądany odczyn poszczepienny (NOP)? Jak często się zdarza? Z kilkoma najbardziej...
Gorączka po szczepieniu

Gorączka po szczepieniu. Sposoby na temperaturę po szczepieniu

Gorączka po szczepieniu to zjawisko dość częste. Zazwyczaj jednak Podwyższona temperatura ciała nie stanowi powodu do niepokoju w tej sytuacji. Warto wiedzieć, jak postępować, jeśli dziecko po szczepieniu gorączkuje.
szczepienie

ŚLAD PO SZCZEPIONCE: jak powinien wyglądać?

Zauważyłaś u swojego dziecka dziwną rankę na lewym ramieniu? Być może jest to ślad po szczepionce przeciwko gruźlicy. Nie rób nic z tą ranką: zagoi się sama.
Pneumokoki: czy szczepienie przeciw pneumokokom ma sens

ROPA na ramieniu u dziecka to skutek szczepionki

Zauważyłaś u niemowlaka ropną krostkę na ramieniu i zastanawiasz się, czy trzeba iść z dzieckiem do lekarza? Dowiedz się, czy jest to powód do niepokoju.
Wysypka u dzieci spowodowana pieluszkowym zapaleniem skóry i odczynem poszczepiennym – jak pomóc dziecku?

Wysypka u dzieci spowodowana pieluszkowym zapaleniem skóry i odczynem poszczepiennym – jak pomóc dziecku?

Wysypka u dzieci może mieć różne przyczyny. Najczęściej są to potówki, alergia lub choroby zakaźne, takie jak odra czy różyczka. Ale zdarza się również, że wysypka u niemowlaka pojawia się po szczepieniu, lub gdy pupa malca jest źle...
Szczepienie dolegliwosci i odczyny

SZCZEPIENIE: dolegliwości i odczyny - które są nieprawidłowe?

Sprawdź, które dolegliwości i odczyny po szczepieniu są nieprawidłowe i jak postępować z dzieckiem? Żaden, nawet największy zwolennik szczepień nie powie, że szczepienia to wyłącznie samo dobro. Bo przecież czasem powodują działania...
Interesujesz się odczyn poszczepienny? Czytaj artykuły, wypowiedzi na forum, opinie ekspertów nt. odczyn poszczepienny
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.