Ozonowanie zębów

Ozonowanie zębów dziecka to nowoczesna metoda leczenie wczesnych zmian próchnicowych zębów. Ozonowanie stosuje się do likwidacji próchnicy w małych ubytkach oraz traktuje jako terapię wspomagającą tradycyjne leczenie zębów – skraca wtedy czas wiercenia zęba.

Ozonowanie zębów: jak to działa

Ozon jest gazem, który szybko rozkłada się do tzw. rodników nadtlenkowych o silnym działaniu bakteriobójczym i wirusobójczym. Dlatego od dawna był stosowany w leczeniu, np. ran (przyspieszał ich gojenie). Stomatolodzy sięgnęli po ozon stosunkowo niedawno. Wykorzystują bakteriobójcze właściwości gazu do zabijania bakterii u ubytkach próchnicowych zębów.To skuteczna metoda zwalczania próchnicy. Szacuje się, że po podaniu ozonu ginie ok. 99 proc. bakterii zgromadzonych na powierzchni zęba.

Czy ozonowanie zębów jest bezpieczne?

Mitem jest, jakoby metoda była szkodliwa. Fakt, ozon przy bezpośrednim wdychaniu może działać niekorzystnie. Ale nowoczesne urządzenia do ozonowanie zębów nie stwarzają takiego problemu. Aparat pobiera z powietrza tlen, który zmienia w ozon i specjalnym rękawem podaje na obszar próchnicy. Ząb jest szczelnie owinięty miękkim silikonowym kapturkiem. Ozonowanie trwa od 20 do 60 sekund. Następnie ząb pokrywany jest specjalnym płynem zapobiegającym rozwojowi bakterii. Stomatolog może dać też dziecku specjalny preparat do stosowania w domu – wspomoże on remineralizację szkliwa i wzmocni leczony ząb.

Ozonowanie jednego zęba kosztuje od 80 zł.

Ozonowanie zębów - artykuły

Interesujesz się Ozonowanie zębów? Czytaj artykuły, wypowiedzi na forum, opinie ekspertów nt. Ozonowanie zębów
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.