Rybia łuska

Rybia łuska to choroba skóry, która w przypadku podłoża genetycznego jest sprzężona z płcią i wystepuje u chłopców. U chorych na rybią łuskę ciało pokrywają położone obok siebie łuski zrogowaciałej skóry. Jest kilka odmian tej choroby, za jedną z nich odpowiada zmieniony gen w chromosomie X.

Rybia łuska: objawy

Objawy tej odmiany rybiej łuski występują już w chwili urodzenia. Łuski są duże, brunatne, wielooczne. Zmiany obejmują skórę całego ciała, także doły pachowe, pachwiny oraz zgięcia łokciowe i podkolanowe. Nie pojawia się natomiast rogowacenie mieszkowe, nadmiernerogowacenie skóry dłoni i stóp ani też atopowe zapalenie skóry.

Rybia łuska sprzężona z płcią

Rybia łuska sprzężona z płcią nasila się z wiekiem. Mogą wystąpić zaburzenia wzroku (zapalenie rogówki, zaćma), narządu ruchu (zaburzenia rozwojowe chrząstek i kości, zaniki i niedorozwój mięśni), słuchu (głuchota), ośrodkowego układu nerwowego (skurcze mięśniowe, opóźnienie rozwoju umysłowego) oraz płodności.

Rybia łuska sprzężona z płcią: leczenie

Leczenie jest tylko objawowe. Nie są znane metody pozwalające na wyeliminowanie przyczyny schorzenia. Leczenie może być zewnętrzne bądź doustne. Jedynym skutecznym środkiem doustnym są retinoidy aromatyczne, które chory musi brać sekwencyjnie przez całe życie. Odstawienie leków oznacza nawrót choroby. Stosuje się też sterydy, maści z kwasem salicylowym i mocznikiem, kąpiele z dodatkiemsody lub soli kuchennej.
Czy twój syn jest obciążony genetycznie?
Odpowiedź znajdziesz, zgłaszając się z dzieckiem do poradni genetycznej. Adresy uzyskasz, wpisując w internetową przeglądarkę:Polskie Towarzystwo Genetyki Człowieka.

Rybia łuska - artykuły

Porady ekspertów
Agnieszka Krakowiak
Agnieszka Krakowiak
specjalista: Specjalista pedagog
Interesujesz się Rybia łuska? Czytaj artykuły, wypowiedzi na forum, opinie ekspertów nt. Rybia łuska
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.