Synechia

Synechia to problem potocznie określany jako zrośnięcie, zlepienie bądź sklejenie warg sromowych. Synechia może dotyczyć zarówno mniejszych jak i większych warg sromowych.

Synechia: przyczyny

Synechia występuje niezależnie od właściwej pielęgnacji okolic intymnych dziewczynki i wynika ze zbyt małego stężenia hormonów - estrogenów.

Synechia: leczenie

Przy dużym stopniu synechii może dojść do niemożności całkowitego opróżnienia pęcherza i zalegania moczu, co z kolei może skutkować namnażaniem się bakterii i pojawianiem się stanów zapalnych. W tym wypadku pediatra zleci konsultację z urologiem, ginekologiem bądź chirurgiem dziecięcym, który zadecyduje o dalszym leczeniu (być może operacyjnym). Gdy jednak wada jest niewielka i nie wpływa na zastój moczu, lekarz może zalecić „odczekanie” do osiągnięcia przez dziewczynkę wieku, w którym wzrasta poziom estrogenów (okres dojrzewania) i obserwację w kierunku naturalnego rozklejenia się warg sromowych. W tym łagodniejszym wypadku konieczna będzie odpowiednia pielęgnacja środkami natłuszczającymi okolic płciowych oraz masowanie miejsc zrośniętych.

Synechia: pielęgnacja

Przy pielęgnacji okolic płciowych dziewczynki należy pamiętać o:

  • wycieraniu pupy od przodu ku tyłowi, by nie przenosić zanieczyszczeń kałowych w okolicę pochwy i ujścia cewki moczowej
  • dokładnym oczyszczaniu okolic pomiędzy wargami sromowymi mniejszymi i większymi (gdzie gromadzą się np. resztki kremów) wacikami jednorazowymi, ciepłą wodą oraz mydłem
  • nie stosowaniu pudrowych zasypek, które w okolicach intymnych dziewczynek zlepiają się, tworząc grudki

Synechia - artykuły

Interesujesz się Synechia? Czytaj artykuły, wypowiedzi na forum, opinie ekspertów nt. Synechia
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.