Wskazania do cesarki

Niektóre wskazania do cesarki można określić już w ciąży i zaplanować operację z wyprzedzeniem. Oto powody, dla których lekarz podejmuje taką decyzję: nieprawidłowe ułożenie dziecka, zwłaszcza poprzeczne łożysko przodujące, czyli zasłaniające ujście szyjki macicy ciąża wielopłodowa, także bliźniacza niewspółmierność porodowa, czyli sytuacja, kiedy dziecko jest zbyt duże w stosunku do rozmiarów miednicy matki dwukrotne cesarskie cięcie w przeszłości; jedno cięcie nie wyklucza jeszcze porodu siłami natury (ważne jest, dlaczego je wtedy zrobiono) czynniki pozapołożnicze: kardiologiczne, okulistyczne, ortopedyczne, neurologiczne, zakażenie matki wirusem HIV lub opryszczki narządów płciowych Bywa, że decyzja o cesarskim cięciu zapada nagle, w trakcie porodu, bo zagrożone jest zdrowie dziecka lub matki. Wskazaniem do cesarki jest wówczas: niedotlenienie dziecka (np. wskutek zapętlonej pępowiny) silne krwawienie jako objaw odklejenia się łożyska zaburzenia czynności skurczowej macicy, skutkujące zahamowaniem postępu porodu.

Wskazania do cesarki - artykuły

Czy wada wzroku może mieć wpływ na poród?

Wskazania do cesarki. Czy wada wzroku oznacza poród przez cesarskie cięcie? Wywiad z lekarzem

Wśród wskazań do cesarki wymienia się wadę wzroku. Dawniej sądzono, że wada wzroku w ciąży oznacza poród przez cesarskie cięcie ze względu na możliwość jej pogłębienia się.  Nawet jeśli kiedyś słyszałaś, że przy twojej krótkowzroczności...
ciaza wzrok

Okulistyczne wskazania do CESARSKIEGO CIĘCIA

Nie każda wada wzroku czy choroba oczu uniemożliwia poród drogami natury. Okulistyczne wskazania do cesarskiego cięcia nie obejmują np. krótkowzroczności. Co więc decyduje o tym, kiedy konieczna jest cesarka?
Porady ekspertów
Agnieszka Krakowiak
Agnieszka Krakowiak
specjalista: Specjalista pedagog
Interesujesz się wskazania do cesarki? Czytaj artykuły, wypowiedzi na forum, opinie ekspertów nt. wskazania do cesarki
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.