Wysypka bostońska

Wysypka bostońska (choroba bostońska) dotyka przede wszystkim dzieci. Charakterystyczne objawy wysypki bostońskiej to wysypka mająca postać pęcherzy surowiczych, przypomina tę przy ospie wietrznej, występująca jednak tylko na dłoniach i stopach oraz w jamie ustnej i gardle. Pęcherzyki, zwłaszcza te w ustach są bardzo uciążliwe, sprawiają, że trudno jeść czy pić cokolwiek. Wysypce towarzyszą gorączka, ból gardła i ogólne złe samopoczucie, do których mogą dołączyć nudności, wymioty i biegunka.

Wysypka bostońska: przyczyny

Wysypkę bostońską wywołują wirusy Coxsackie z rodziny enterowirusów (mogą one odpowiadać również za przeziębienia, zapalenia gardła i wirusową anginę oraz letnią biegunkę u niemowląt oraz zapalenie mięśnia sercowego i trzustki). Wysypka bostońska rozprzestrzenia się drogą kropelkową i jest bardzo zaraźliwa. Na szczęście mija samoistnie, trzeba tylko łagodzić jej objawy.

Wysypka bostońska: leczenie

Schorzenie, jak wiele innych chorób wirusowych, wymaga leczenia objawowego. Podaje się środki przeciwgorączkowe i przeciwbólowe. Pęcherzyki wysypki należy osuszać tak jak przy ospie pudrami, płynami i kremami antywirusowymi czy fioletem gencjanowym które można kupić w aptece. Wysypka bostońska w większości przypadków przebiega łagodnie. Bardzo rzadko zdarzają się powikłania w postaci zapalenia opon mózgowych.

Wysypka bostońska - artykuły

Interesujesz się wysypka bostońska? Czytaj artykuły, wypowiedzi na forum, opinie ekspertów nt. wysypka bostońska
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.