Zespół Huntera

Zespół Huntera, choroba genetyczna nazywana też mukopolisacharydozą typu II, w Polsce stanowi ok. 20 proc. wszystkich zachorowań na mukopolisacharydozę.

Zespół Huntera: objawy

Pierwsze objawy pojawiają się w 2.–3. roku życia. Choroba ma dwie postacie.

  • W typie A występuje pogrubienie rysów twarzy, niski wzrost, zmiany stawowe, powiększenie śledziony i wątroby, przepukliny, upośledzenie rozwoju umysłowego oraz zmiany kostne.
  • W typie B upośledzenie umysłowe nie występuje lub jest umiarkowane, cechy dysmorficzne są mniej nasilone, a zmiany kostne znacznie łagodniejsze.

Czy twój syn jest obciążony genetycznie?Odpowiedź znajdziesz, zgłaszając się z dzieckiem do poradni genetycznej. Adresy uzyskasz, wpisując w internetową przeglądarkę :Polskie Towarzystwo Genetyki Człowieka.

Zespół Huntera - artykuły

Interesujesz się Zespół Huntera? Czytaj artykuły, wypowiedzi na forum, opinie ekspertów nt. Zespół Huntera
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.