ALERGIK na wakacjach: jak zaplanować wakacje dziecku z alergią

2013-07-12 14:32

Lato może być trudną porą dla małego alergika. Liczba alergenów znajdujących się wtedy w powietrzu i jedzeniu bywa przyczyną wielu kłopotów. Jednak, jeśli wszystko dobrze zaplanujesz, wakacje dla dziecka z alergią będą na pewno udane.

Alergik na wakacjach
Autor: Jupiterimages

Spis treści

  1. Alergik na wakacjach - dokąd jechać
  2. Alergik na wakacjach - gdzie jeść?
  3. Alergik na wakacjach - uwaga na słońce
  4. Urlop z alergikiem
  5. Alergik na wakacjach - obowiązkowa apteczka
  6. Alergik na wakacjach - uwaga na owady

Alergik na wakacjach - dokąd jechać

Dla alergika najważniejszą wskazówką przy planowaniu urlopu jest kalendarz pyleń i komunikaty o stężeniu pyłków w poszczególnych rejonach kraju. Jednocześnie musi pamiętać, że zbyt gwałtowne zmiany temperatury, klimatu, ciśnienia czy warunków mieszkaniowych mogą wpłynąć na pogorszenie samopoczucia. Najlepsze rozwiązanie to wyjazd nad morze, bo tam stężenie alergenów w powietrzu jest mniejsze, a te, które są, za bardzo nie dokuczają. Kąpiele w morskiej wodzie stanowią znakomitą kurację dla osób cierpiących na atopowe zapalenie skóry. Wbrew temu, co się powszechnie sądzi na ten temat, lepiej unikać wyjazdów w góry. Niskie stężenie pyłków w powietrzu występuje tylko w wyższych partiach gór, czyli powyżej 1000–2000 m n.p.m. Niżej jest takie jak na nizinach.

Alergik na wakacjach - gdzie jeść?

Nigdy w przypadkowych miejscach. Lista alergenów pokarmowych jest bardzo długa, a każdy alergik wie, co jest dla niego niebezpieczne. Nieznane potrawy lepiej omijać.

Dobrze wiedzieć

Gdy zamierzacie długo przebywać  na powietrzu -  nie zakładajcie wzorzystej odzieży. Ubranie powinno być w naturalnych barwach. Biel, zieleń, beż nie budzą ciekawości owadów w przeciwieństwie do koloru żółtego i pomarańczowego.  Gdy jesz na dworze posiłek, niech wszystkie naczynia będą przykryte, ponieważ zapach też przyciąga owady, podobnie jak dwutlenek węgla w napojach gazowanych. I pamiętaj -  żądlące owady wabi również  zapach spoconego ciała.

Nie warto też eksperymentować z nowymi owocami lub sokami. Podczas jedzenia na świeżym powietrzu zachowaj szczególną ostrożność. Owady mają czasem chęć jeść razem z tobą. Gdyby użądliły cię w język lub wargę, możesz mieć poważne kłopoty.

Alergik na wakacjach - uwaga na słońce

Jeśli masz skórę wrażliwą na słońce, nawet niewielkie nasłonecznienie może być przyczyną poważnych kłopotów. Dlatego smaruj siebie i dzieci kremami z filtrem ochronnym. Noś też przewiewne koszule z długimi rękawami i kapelusze. Jeśli przyjmujesz leki, przed wyjazdem zapytaj lekarza, czy możesz przebywać na słońcu. Niektóre, np. środki moczopędne, mogą wywoływać odczyny fototoksyczne. Podobna reakcja wystąpi, gdy wyjdziesz na słońce zaraz po użyciu dezodorantu czy perfum.

Urlop z alergikiem

Mały alergik spędzi wakacje jak jego rówieśnicy o ile nauczysz go, jak ma się zachowywać, gdy np. słyszy brzęczenie osy. Poza tym ubieraj dziecko w kolory natury (brąz, beż, oliwka, szary), bo te nie przyciągają owadów. Wolą jaskrawe, zwłaszcza żółty i pomarańczowy. Po każdym posiłku myj dziecku buzię i rączki, a gdy poplamiło ubranko przebierz je. Na świeżym powietrzu nie dawaj do jedzenia lodów, owoców (zwłaszcza bardzo soczystych) i soków. Aromat może przyciągnąć owady. Pilnuj, aby dziecko nie bawiło się w pobliżu kwitnących kwiatów i nie chodziło boso po trawie. Śpiącego dziecka nie zostawiaj bez opieki na dworze. Osłonięcie łóżka lub wózka moskitierą nie daje gwarancji, że maluch nie zostanie użądlony. Unikaj spacerów po sadzie i bazarze z owocami. W takich miejscach bywają całe roje owadów. Aby być pewnym, na co dziecko ma alergię warto wykonać testy alergiczne

Alergik na wakacjach - obowiązkowa apteczka

Dobrze zaopatrzona apteczka alergika, oprócz leków do przewlekłego stosowania zaleconych przez lekarza, powinna zawierać:

  • Leki przeciwhistaminowe, które blokując receptory histaminowe, likwidują typowe objawy alergii. Są to preparaty o przedłużonym działaniu, można je więc przyjmować raz dziennie.
  • Leki zawierające kortyzon (w postaci maści lub tabletek). Przyspieszają one ustąpienie dolegliwości alergicznych. Przyda się np. maść hydrokortyzonowa do nakładania na skórę.
  • Leki miejscowo obkurczające naczynia krwionośne albo działające ogólnie.
  • Leki przeciwalergiczne stosowane bezpośrednio na śluzówkę nosa oraz krople do oczu.
  • Epinefrynę (w postaci autostrzykawki Fastject) – to jest szczególnie ważne przy uczuleniu na jad owadów.
Zrób to koniecznie

Jeśli wysyłasz dziecko na obóz lub kolonie:

  • daj dziecku kserokopię ostatnich  badań oraz historię choroby z informacją, czy w przeszłości wystąpił wstrząs anafilaktyczny
  • zapakuj leki, które dziecko regularnie przyjmuje
  • poinformuj opiekunów, że dziecko powinno przyjmować leki i jak ma to robić - najlepiej daj im kartkę ze stosownymi informacjami
  • dołącz do bagażu zestaw przeciwwstrząsowy
  • młodzież lubi nosić wojskowe gadżety, informacje  o stanie zdrowia dziecka możesz wygrawerować na tzw. nieśmiertelniku
  • jeśli dziecko cierpi na alergię pokarmową, dołącz informacje o uczulających je pokarmach
  • zapakuj ubrania  w naturalnych kolorach (beż, brąz, zielony, biały)
  • zapakuj dziecku słodycze, które może jeść  bez obaw n naszykuj obuwie, które dziecko chętnie nosi, by nie chodziło boso po trawie.

Alergik na wakacjach - uwaga na owady

Komary, osy i pszczoły mogą obrzydzić najmilszy wyjazd za miasto – szczególnie alergikom. W polskiej strefie klimatycznej żyje ponad 100 tys. gatunków owadów, które gryzą, żądlą, kąsają. Ale tylko dwie rodziny – osowate i pszczołowate – mogą zagrażać naszemu życiu. Ich jad ma silne właściwości uczulające. Jest szczególnie groźny dla osób ze skłonnością do alergii, choć również u pozostałych może wywołać niebezpieczne dla zdrowia reakcje. Normalną reakcją na użądlenie jest pojawienie się bolesnego, swędzącego bąbla o średnicy kilku centymetrów. Po paru godzinach powinien zniknąć. Jak zmniejszyć ryzyko użądlenia? Gdy zauważysz pszczołę czy osę, siedź spokojnie. Nie wykonuj żadnych gwałtownych ruchów, bo odbierze to jako atak i będzie się bronić. Jeśli to możliwe, wejdź do ciemnego pomieszczenia. Owady te nie lubią ciemności i pozostaną na zewnątrz. Szczególną czujność zachowaj, gdy w pobliżu ktoś został już użądlony. Inne owady mogą przybyć na pomoc swojemu kuzynowi. Dlatego w takiej sytuacji trzeba zabrać dzieci w miejsce oddalone o co najmniej 50 metrów.

miesięcznik "Zdrowie"
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza