Znaczenie imion. Jakie znaczenie ma imię Twojego dziecka?

Wyraz imię wywodzi się z łacińskiego słowa „nomen”. Oznacza nazwę, którą nadaje się osobie w określonej społeczności. Imiona od zawsze miały one wyjątkową wartość, a rodzice z dużą uwagą nadawali je dzieciom, sprawdzając w księdze imion jego znaczenie, ponieważ zdawali sobie sprawę, że imię będzie towarzyszyć ich dziecku przez całe życie, wpływając w jakimś stopniu na jego losy.

Zwracano uwagę nie tylko na znaczenie imion, ale i cechy, które …

Znaczenie imion dawniej

Kiedyś imiona nadawano nie tylko w celu identyfikacji danej osoby. Nadawanie imienia miało funkcje magiczne, stanowiło życzenie, wróżbę na późniejsze życie. Zwracano uwagę na znaczenie imienia i cechy, którymi obdarzy ono osoby je noszące. W tamtych bardzo istotne było pochodzenie imienia.  

Przed chrześcijaństwem w Polsce dominowały imiona słowiańskie. Imiona te miały charakter magiczny, wiązały się z obrzędami i miały wyposażyć osobę w konkretny zestaw cech. Przypisywało się im szczególne znaczenie.

Imiona te miały często budowę dwuczłonową, np. Bogusław - Bogu-sław, czyli sławiący Boga. Przykładami imion z tamtych czasów są: Dobrosław (znaczenie imienia – dobro), Mirosław (znaczenie imienia – pokój), Jarosław (znaczenie imienia – mocny), Dobrowój (znaczenie imienia – dobro), Kochan (znaczenie imienia – niech będzie kochany), Obiecan (znaczenie imienia – obiecany).

Po przyjęciu przez Polskę chrześcijaństwa dawne imiona słowiańskie zastępowano imionami chrześcijańskimi, znaczenie imionom słowiańskich traktowano bowiem jako pogańskie. Imiona te pochodziły najczęściej z języka łacińskiego, greckiego, hebrajskiego lub niemieckiego. Czerpano je ze Starego lub Nowego Testamentu. Imiona zapożyczone często znajdowały w języku polskim swój odpowiednik, np. imię Feliks (znaczenie imienia – szczęśliwy) tłumaczono na Szczęsny. W kolejnych wiekach pojawiały się nowe imiona, niezwiązane z tradycją chrześcijańską, a np. wywodzące się z literatury.

Popularność imion

Wielu rodziców, decyzję o wyborze imienia dla dziecka opiera na jego popularności. Niektórzy idą za modą i decydują się na znane i lubiane w pokoleniu swojego dziecka imiona. Inni wprost przeciwnie, szukają jak najrzadszych imion, by ich dziecko mogło się wyróżniać z grupy.

Popularność imion zmienia się co jakiś czas. Obecnie dużo imion jest zapożyczanych z języka angielskiego, ale też francuskiego, niemieckiego. Widać też wpływy rosyjskie. W ostatnich latach bardzo zauważalny jest powrót dawnych imion takich jak Stanisław, Tadeusz, Maria czy Alicja. 

Dokładną popularność imion wskazują coroczne rankingi. W 2022 roku, w Polsce, w czołówce imienników dla dziewczynek znalazły się Zofia, Zuzanna i Hanna. Z kolei wśród imion chłopięcych królują Antoni, Jan i Aleksander.

Wielka księga imion

Księga imion kiedyś była ważną pozycją do zapoznania się przy wyborze imienia dla dziecka. Dziś imiona, znaczenia imion i ich pochodzenie można wyszukiwać wygodniej. Wirtualny słownik imion, to baza w której każdy rodzic z pewnością znajdzie wymarzone imię dla swojej pociechy.

Nasz imiennik pomoże wybrać imię dla dziecka w prosty sposób, korzystając z ułożenia alfabetycznego. Księga imion M jak mama zawiera zarówno najpopularniejsze imiona nadawane obecnie w Polsce, jak i imiona mniej popularne. Znajdziesz w niej znaczenie imion męskich i żeńskich, charakterystykę imion, ich pochodzenie, a także daty imienin. Dowiesz się, jak imiona te brzmią w innych językach.

Sprawdź nasz imiennik, zanim wybierzesz imię dla swojego dziecka. Dowiedz się też, jakie znaczenie ma Twoje imię. Zapraszamy do lektury!

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza