8-latek włamał się do sąsiada i ukradł zabawki. "Rodzice byli mocno zdziwieni"

2024-05-16 9:10

Do niecodziennego zdarzenia doszło w ostatnim czasie na jednym z wrocławskich osiedli. 8-letni chłopiec włamał się do mieszkania sąsiada, wynosząc z jego domu cenne rzeczy. Złapano go na gorącym uczynku. Jego rodzice nie mieli pojęcia o całym zajściu.

8-latek włamał się do sąsiada i ukradł zabawki. Rodzice byli mocno zdziwieni
Autor: Getty images 8-latek włamał się do sąsiada i ukradł zabawki. "Rodzice byli mocno zdziwieni"

Policjanci z Komisariatu Policji Wrocław-Śródmieście wezwani zostali do jednego z mieszkań, gdzie doszło do włamania. Zaskakujące w całej sytuacji było to, że przestępstwa dopuścił się 8-letni chłopiec po tym, ja obejrzał filmy dostępne w internecie.

Najczęstsze błędy wychowawcze, które popełniają rodzice

8-latek włamał się do mieszkania sąsiada

Jak przekazali funkcjonariusze łupem dziecka padły zabawki, pieniądze i sprzęt elektroniczny. Do mieszkania sąsiada chłopiec dostał się przez drzwi balkonowe. Gdy wynosił swoje zdobycze, zauważył go jeden z mieszkańców osiedla.

"Bardzo zdziwieni całą sytuacją byli opiekunowie dziecka. Najpewniej nie mieli pojęcia o tym, na jaki pomysł wpadł ich syn. Mimo wszystko zgodnie z procedurą sytuację opiekuńczą chłopca sprawdzi teraz sąd rodzinny" – przekazała st. asp. Aleksandra Freus z Komendy Miejskiej Policji we Wrocławiu.

Policjanci apelują do wszystkich rodziców

Przy okazji tego zdarzenia policjanci zaapelowali do wszystkich. "Incydent ten jest ostrzeżeniem dla rodziców i społeczeństwa jako całości, że treści dostępne w internecie mogą mieć znaczny wpływ na zachowanie dzieci. Wystarczy jedno nieodpowiednie wrażenie, aby młody umysł zaczął naśladować niebezpieczne zachowania. Wszyscy musimy być bardziej świadomi tego, co nasze dzieci oglądają w internecie. Kontrola rodzicielska oraz rozmowy na temat tego, co nasi podopieczni widzą, są kluczowe w zapobieganiu takim sytuacjom” – podkreślili w komunikacie.

Niebezpieczne wyzwania

Niestety w internecie krąży wiele treści, które zachęcają dzieci do ryzykownych zachowań. Media co jakiś czas obiegają informacje o niebezpiecznych wyzwaniach, jakich podejmują się dzieci pod wypływem np. mediów społecznościowych. Nie tak dawno pisaliśmy o 13-letnim Jacobie Stevensie z Ohio w Stanach Zjednoczonych, który zmarł po udziale w popularnym na TikToku wyzwaniu "Benadryl Challange". Niestety śmiercią skończył się też udział 10-latki z Filadelfii w wyzwaniu pod nazwą "Blackout Challenge", której zrozpaczona mama pozywa TikToka, twierdząc, że do tragedii przyczyniły się algorytmy.

Ogromną rolą współczesnych rodziców, jak podkreślał w wywiadzie z nami na temat jak nauczyć dzieci mądrego korzystania z elektroniki ekspert od cyfryzacji dr Łukasz Srokowski, jest nie tylko kontrola rodzicielska, ale żywe zainteresowanie tym, co dziecko w internecie robi i co mu się tam podoba. Polecamy wam ten wywiad lekturze.