Biła psa po karku, a nagrania publikowała w internecie. 13-latka stanie przed sądem rodzinnym

2023-08-24 13:51

13-latka z Warszawy odpowie za swoje zachowanie przed sądem rodzinny. Miała wielokrotnie bić swojego psa i rozpowszechniać nagrania tych czynów wśród znajomych. Policjanci z wydziału profilaktyki społecznej nieletnich i patologii z Woli zgłosili sprawę do odpowiednich organów.

Dziewczynka znęcała się nad psem.
Autor: Getty Images Dziewczynka znęcała się nad psem.

Biła go po głowie i karku, tłumacząc, że "przywykł". Z późniejszych ustaleń wynikało też, ze pies był przetrzymywany bez dostępu do wody i pokarmu. Nieletnia została już przesłuchana, postawiono jej także zarzuty.

Dowiedz się: Biją pluszaki, dręczą zwierzątka, manipulują kolegami. Kim są „bezduszne dzieci”?

#placzabaw - Przedszkole to dżungla

Dowiedz się: Aleksytymia, czyli problem z rozumieniem i odczuwaniem emocji

13-latka znęcała się nad swoim psem

Sprawa 13-latki trafiła na policję, po tym, jak dziewczyna wrzuciła filmik ze znęcania się nad psem do sieci. Najprawdopodobniej, ktoś z jej znajomych zgłosił sprawę organom ścigania. W trybie natychmiastowym odebrano też psa z rodziny dziewczynki.

- W sprawie zostało przyjęte zawiadomienie o przestępstwie. Zaraz po tym pies został odebrany przez pracownika fundacji i trafił pod opiekę schroniska. Okazało się również, że nie posiada książeczki szczepień - informowała w komunikacie prasowym nadkom. Marta Sulowska, oficer prasowa policji z dzielnicy Warszawa-Wola.

Nastolatka ma już postawione zarzuty i czeka na rozprawę. 

- Po zgromadzeniu materiału dowodowego nieletnia została przesłuchana i został jej określony czyn karalny z art. 35 ust. 1 z Ustawy o Ochronie Zwierząt, to jest znęcania się nad psem. Materiały zostały przekazane do sądu rodzinnego i nieletnich - dodała policjantka.

Warszawska policja zachęca, by wszelkie sprawy dotyczące znęcania się nad zwierzętami zgłaszać na specjalnie do tego stworzonego maila - zielona.strefa@policja.waw.pl

Skąd taka agresja u dziecka?

Według raportu opublikowanego na początku lat 2000. w piśmie „American Family Physician”, 6 do 16 proc. chłopców i 2 do 9 proc. dziewczynek wykazuje zaburzenia zachowania pod kątem szeroko rozumianej agresji. Jak zaznaczają psychologowie, bardzo duży wpływ na dzieci i młodzież, ma środowisko, w jakim przebywają.

- Dzieci i młodzież są w trakcie rozwoju emocjonalnego. Uczą się się również różnych zachowań oraz funkcjonowania w otaczającym je środowisku. (...) Zwracając uwagę na zachowanie dziecka i poddając je diagnostyce musimy mieć na uwadze, że wpływ na dziecko może mieć wiele czynników jak: genetyka, środowisko, czynniki psychologiczne czy neurobiologia - tłumaczy nam psycholog dziecięcy, mgr Anna Bundz z psychoklinika.pl. 

Przeczytaj też: Bullying w szkole czyli przemoc i agresja wśród dzieci