Leczenie chorego dziecka za granicą

2021-01-04 9:16 Materiał sponsorowany
Leczenie chorego dziecka za granicą
Autor: Mat. własne Leczenie chorego dziecka za granicą

Czasem okazuje się, że możliwości leczenia ciężko chorego dziecka w Polsce wyczerpały się. Rodzice szukają ratunku za granicą, ale koszty zazwyczaj przekraczają ich możliwości. Czy można uzyskać pomoc finansową na takie leczenie? Sprawdziliśmy.

Wyjazd za granicę otwiera dostęp do nowych możliwości terapii, często niedostępnych w Polsce. I co równie ważne w wyścigu o zdrowie, leczenie można rozpocząć niemal natychmiast, bez wielomiesięcznego oczekiwania. To daje choremu większe szanse na powrót do zdrowia, a jego bliskim nadzieję, z którą łatwiej przejść ten trudny czas. Szacuje się, że każdego roku około 1300 rodzin w Polsce dowiaduje się, że ich dziecko zachorowało na raka.1

Taka diagnoza to szok, zwłaszcza że w przypadku dzieci nowotwór często okazuje się złośliwy, a objawy bywają na tyle nietypowe, że mogą opóźniać diagnozę. A czas jest tu kluczowy... W Polsce wykrywa się jedynie 10 procent nowotworów dziecięcych we wczesnym stadium rozwoju.. Nic dziwnego, że rodzice zaczynają szukać lekarzy, którzy mogą pomóc, za granicą.

Mikołaj ma siatkówczaka

Mikołaj od dwóch lat walczy z nowotworem oka - a ma dopiero 4 lata. Swoje urodziny obchodził w szpitalu, ale nie w Polsce. W kraju lekarze nie dawali mu większych szans na uratowanie oka. Tymczasem leczenie za granicą sprawiło, że chłopiec powoli wraca do zdrowia, a nowotwór "odpuszcza". 

Z czym musieli zmierzyć się rodzice Mikołaja, wiedzą tylko oni. Życie ich dziecka zostało przeliczone na złotówki – bo wiadomo, że leczenie za granicą kosztuje. Trzeba zapłacić za loty do kliniki – czy to w USA, czy w Niemczech. Kosztuje pobyt i prywatna opieka medyczna, leki, kroplówki i zwykłe jedzenie. Przez cały czas przynajmniej jeden rodzic jest przy dziecku. Wszystko ma swoją cenę i choć mówi się, że pieniądze szczęścia nie dają, to w tym przypadku są po prostu niezbędne. 

Wiele polskich rodzin, które korzysta z terapii poza granicami kraju podkreśla, że specjalistyczne placówki na świecie są świetnie przygotowane do leczenia dzieci. Doświadczenie specjalistów i nowoczesne metody terapii sprawiają, że szanse na powrót dziecka do zdrowia są po prostu większe.

Dlatego rodzice ciężko chorych dzieci organizują zbiórki pieniędzy, które mogą uratować ich dziecko. Angażują się całe rodziny, bliscy znajomi, koledzy z pracy… Często robią to we współpracy z fundacjami, które nagłaśniają ich historie i dzięki temu ludzie mogą im pomóc uzbierać wymaganą do rozpoczęcia leczenia kwotę.

Czy są inne metody niż zbiórka pieniędzy?

Firmy ubezpieczeniowe wyszły już z propozycją kompleksowej organizacji leczenia i pokrycia kosztów zagranicznej terapii dziecka w ramach ubezpieczenia. Taką pomoc oferuje m.in. PZU . W ramach dodatkowego ubezpieczenia Leczenie za granicą dziecka w razie:

 • zachorowania na nowotwór (złośliwy, złośliwy w stadium in situ, ciężką dysplazję nowotworową),
 • operacji kardiochirurgicznych (zastawki serca lub by-pass),
 • operacji neurochirurgicznych (mózgu lub łagodnego guza rdzenia kręgowego),
 • przeszczepu (narządów lub szpiku kostnego)

PZU zorganizuje kompleksowe leczenie dziecka za granicą i pokryje jego koszty aż do 2 mln euro.

Jak to działa?

 • Ubezpieczony kontaktuje się z Centrum Obsługi Klienta i przekazuje dokumentację choroby dziecka. Następuje weryfikacja diagnozy (tzw. druga opinie medyczna), którą przeprowadza zagraniczny lekarz konsultant, ekspert danej specjalizacji,
 • W ciągu 3 dni od kontaktu, rodzice otrzymają propozycję 3 szpitali specjalizujących się w leczeniu danej choroby na świecie i wybierają szpital, w którym chcą rozpocząć leczenie dziecka.
 • W ramach ubezpieczenia organizowany jest transport chorego dziecka i dwóch osób towarzyszących do wybranego miejsca leczenia za granicą. Ubezpieczenie zapewnia przejazd spod samego domu, dalej na lotnisko lub dworzec kolejowy, a po przybyciu do kraju leczenia - do szpitala i hotelu.
 • Ubezpieczenie pokrywa koszt zakwaterowania i wyżywienia dziecka i dwóch osób towarzyszących;
 • W szpitalu rozpoczyna się docelowe leczenie, którego organizacja i koszty są pokryte z polisy, m.in.: koszty badań, operacji, zabiegów specjalistycznych np. radioterapii, chemioterapii, opieki lekarskiej i pielęgniarskiej, lekarstw, itp. Ubezpieczenie porywa również dodatkowe koszty związane z leczeniem – jak obecność tłumacza, zakwaterowanie w szpitalu, posiłki.
 • Po zakończeniu leczenia ubezpieczyciel organizuje i pokrywa koszty transportu powrotnego do domu.
 • Jeśli lekarz prowadzący leczenie za granicą zaleci konieczność kontroli stanu zdrowia dziecka po powrocie do Polski, wówczas polisa pokryje również wydatki związane z dodatkowymi badaniami diagnostycznymi dziecka realizowanymi w Polsce, lub też zostanie zorganizowany ponowny wyjazd dziecka (wraz z opiekunami) do lekarza, który prowadził leczenie za granicą.
 • Po powrocie do Polski rodzice otrzymują również zwrot kosztów za zakup leków dla dziecka zaleconych przez lekarza prowadzącego leczenie za granicą i przepisanych na receptę przez lekarza w Polsce (do 50 000 euro).

1 Zwrotnik raka: Objawy raka u dzieci: https://www.zwrotnikraka.pl/objawy-raka-u-dzieci/

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

NOWY NUMER! W magazynie Dziecko Zakupy i My: mnóstwo inspiracji dla mamy, dziecka i kobiet w ciąży – nie tylko na Święta! W najnowszym numerze przeczytasz o wirusach, o dobrym śnie, diecie alergika i życiu bez telewizora.

Czytaj więcej
DZiM 12/20
KOMENTARZE