Klasy 1-3 wracają do szkół po feriach. Co z ósmoklasistami?

2021-01-13 15:51 Dagmara Osińska
Uczniowie jednak nie wrócą do szkół po feriach
Autor: Getty Images

Ważna wiadomość dla wszystkich uczniów i ich rodziców: rząd postanowił utrzymać obowiązujące obostrzenia przynajmniej do końca stycznia, co oznacza, że po feriach szkoły będą kontynuować naukę zdalną. Powrót do szkół klas ósmych i maturalnych planuje się w lutym.

Właśnie rozpoczął się drugi tydzień zimowych ferii, które w tym roku - ze względu na pandemię koronawirusa - szkoły w całym kraju odbywają w jednym terminie. Na informację o tym, jak wyglądać będzie nauka od poniedziałku 18 stycznia czekali nie tylko uczniowie, którzy online uczą się już od ponad dwóch miesięcy, ale też rodzice.

Klasy 1-3 wracają do szkoły

Na dzisiejszej konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski ogłosił, że po feriach do nauki stacjonarnej wrócą dzieci z klas 1-3 szkół podstawowych. Pozostali uczniowie będą kontynuować naukę zdalną.

Rząd postanowił utrzymać wszystkie pozostałe obowiązujące obostrzenia przynajmniej do końca stycznia. To oznacza, że galerie handlowe, kina, baseny, siłownie oraz stoki narciarskie i hotele pozostaną na razie zamknięte.

Dziś w całym kraju rozpoczęły się dobrowolne, przesiewowe testy na obecność koronawirusa wśród nauczycieli klas 1-3 szkół podstawowych, nauczycieli szkół specjalnych i pracowników obsługi administracyjnej szkół. Testy te mają potrwać do piątku, aby od poniedziałku nauczyciele i pracownicy oświaty mogli spokojnie  i bezpiecznie rozpocząć lekcje z uczniami.

Co z ósmoklasistami i maturzystami?

Poniedziałkowa konferencja nie odpowiedziała na pytanie, które zadają sobie ósmoklasiści i maturzyści - kiedy oni wrócą do szkoły? Przecież za kilka miesięcy czeka ich najważniejszy w ich dotychczasowym życiu egzamin.

W rozmowie z Onetem w środę 13 stycznia minister edukacji  Przemysła Czarnek zapowiedział, że uczniowie przygotowujący się do egzaminów wrócą do nauki stacjonarnej w lutym.

- Jeśli nie trafi do nas trzecia fala pandemii, nie będzie się zwiększała liczba zakażeń, to w wariancie optymistycznym, w lutym, przynajmniej w systemie hybrydowym, uczniowie klas VIII i klas maturalnych wrócą do szkół - powiedział szef resortu cytowany przez Onet. - Dzieci i młodzież tracą na tym, że są w nauczaniu zdalnym. Więc jak tylko będzie to możliwe z punktu widzenia zdrowotnego i potwierdzą to specjaliści w radzie medycznej przy panu premierze, to będę postulował, żeby wracali do nauczania stacjonarnego, bo to jest potrzebne całemu społeczeństwu, a w szczególności dzieciom i młodzieży.

Czytaj także:

Ferie w domu - psycholog radzi, jak zapewnić dzieciom odpoczynek w czasie narodowej kwarantanny?

Jak pracować z domu, gdy są w nim dzieci?

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

NOWY NUMER! W magazynie Dziecko Zakupy i My: mnóstwo inspiracji dla mamy, dziecka i kobiet w ciąży – nie tylko na Święta! W najnowszym numerze przeczytasz o wirusach, o dobrym śnie, diecie alergika i życiu bez telewizora.

Czytaj więcej
DZiM 12/20
KOMENTARZE