Orkan Ciaran nad Europą. Nie żyje 5-latek, który bawił się na placu zabaw

2023-11-03 12:32

W czwartek i w nocy z czwartku na piątek orkan Ciaran siał spustoszenie w zachodniej części Europy. Już wiadomo, że zginęło co najmniej siedem osób. Pięcioro z nich to ofiary powodzi w Toskanii. Kolejne dwie osoby poniosły śmierć w Belgii – w tym 5-letni chłopiec, który został przygnieciony przez konar na placu zabaw.

Organ Ciaran nad Europą. Nie żyje 5-latek, który bawił się na placu zabaw
Autor: Getty images Organ Ciaran nad Europą. Nie żyje 5-latek, który bawił się na placu zabaw

Gwałtowne ulewy i burze to skutek orkanu Ciaran, który w ostatniej dobie nawiedził Europę. Silne porywy wiatru łamały konary, wyrywały drzewa z korzeniami i niszczyły budynki. Obfite opady spowodowały zaś powodzie i lokalne podtopienia. W wielu miejscach wystąpiły ogromne trudności komunikacyjne. Sparaliżowany był transport naziemny i powietrzny. Żywioł pochłonął co najmniej 7 ofiar śmiertelnych (w tym jedno dziecko).

O krok od tragedii w Gdyni. Dziewczynka na hulajnodze niemal wjechała pod koła samochodu

Nie żyje 5-latek przygnieciony przez konar

W Gandawie na północnym zachodzie Belgii zginął 5-latek. Chłopiec bawił się z młodszym o dwa lata dzieckiem, gdy nagle spadła na nich gałąź. Dzieci natychmiast przetransportowano do szpitala. Niestety starsze z nich nie udało się uratować. 3-latek na szczęście nie odniósł poważnych obrażeń. Po wypadku plac zabaw został zamknięty do odwołania. Prokuratura bada teraz okoliczności wypadku.

Tego samego dnia tylko wcześniej również w Gandawie doszło do innej tragedii. Na rodzinę niemieckich turystów w parku miejskim Cytadela spadł konar drzewa. 64-letnia kobieta poniosła śmierć na miejscu. Jej 31-letnia córka ze złamaną nogą została przewieziona do szpitala, gdzie przeszła operację. Trzeci członek rodziny – ojciec nie odniósł żadnych obrażeń.

Oran Ciaran w Polsce. Ostrzeżenia IMGW

Niż Ciaran, który w czwartek nawiedził Europę, dotarł w nocy z czwartku na piątek do Polski. Z powodu silnego wiatru i intensywnych opadów deszczu obowiązują alerty Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Pomarańczowe ostrzeżenia (drugiego stopnia) przed silnym wiatrem obowiązują w województwach:

  • śląskim (powiaty: cieszyński, bielski, Bielsko-Biała, żywiecki);
  • małopolskim (powiaty: wadowicki, suski, myślenicki, nowotarski, tatrzański, limanowski, nowosądecki, Nowy Sącz, gorlicki);
  • podkarpackim (powiaty: jasielski, krośnieński, Krosno, sanocki, leski, bieszczadzki).

Prognozowany tu silny wiatr o prędkości 50-60 km na godz., w nocy nawet do 110 km na godz. Ostrzeżenia w większości miejsc będą obowiązywać do godz. 20 w piątek.

Alerty IMGW dotyczą także obfitych opadów. Ostrzeżenia najniższego stopnia wydano dla 9 województw: dolnośląskiego, pomorskiego, kujawsko-pomorskiego, warmińsko-mazurskiego, mazowieckiego, łódzkiego, wielkopolskiego, opolskiego i małopolskiego.

Prognozowane są opady o natężeniu umiarkowanym, okresami silnym. Może spaść od 30 do 40 litrów wody na metr kwadratowy. Alerty potrwają od godziny 11 w piątek do 10 w sobotę.

Źródła:

  • PAP
  • TVN24
  • Polsat News
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza