Położna zdradziła, co dzieje się z kobietą, gdy dochodzi do szybkiego rozwierania szyjki macicy

2022-11-17 15:31

Położna Natalia Majcher chętnie dzieli się na Instagramie historiami porodów, które ma przyjemność odbierać. Z jej fachowych opisów przyszłe mamy mogą wychwycić wiele praktycznych informacji na temat przebiegu akcji porodowej. W jednym ze swoich ostatnich postów położna zdradziła, po czym poznaje, że u pacjentki zaczyna dynamicznie rozwierać się szyjka macicy.

Położna zdradziła, co dzieje się z kobietą, gdy dochodzi do szybkiego rozwierania szyjki macicy
Autor: Getty images Położna zdradziła, co dzieje się z kobietą, gdy dochodzi do szybkiego rozwierania szyjki macicy

Opisywana przez Natalię Majcher historia dotyczyła pacjentki, której od paru godzin odpływały wody płodowe bez akcji skurczowej. W momencie przejęcia przez nią opieki nad pacjentką rozwarcie szyjki macicy wynosiło zaledwie 1 cm. Gdy padła decyzja o podłączeniu rodzącej do kroplówki naskurczowej, ta szybko przyniosła efekt w postaci pierwszych skurczy i większego rozwarcia.

Przeczytaj także: Jak rozwiera się szyjka macicy podczas porodu? Ważne pytania o rozwarcie szyjki

Jak przygotować plan porodu?

Mdłości przy dynamicznym rozwieraniu się szyjki macicy

Skurcze przyszły od razu bardzo silne i efektywne. Po pół godzinie zbadałam już 5 cm, podałam czopki na rozluźnienie szyjki i przyspieszenie jej rozwierania – opisuje przebieg porodu Natalia Majcher.

Te działania również przyniosły zamierzony efekt.

Usłyszałam ,,nie dam rady i jest mi niedobrze” i wiedziałam, że rozwieranie szyjki macicy postępuje bardzo szybko - kiedy kobieta odczuwa mdłości/ ma odruch wymiotny to dla położnej znak, że szyjka się rozwiera ( najczęściej dość dynamicznie) – wyjaśniła.

Położne wiele odczytują z zachowania rodzących

W dalszej części swojego wpisu Natalia Majcher opisuje końcowy przebieg tego porodu. To, że zmierza on ku finiszowi, wiedziała po samej reakcji swojej pacjentki.

Moja Rodząca leżała na boku, a ja widziałam, że zaczyna zachowywać się jak rodząca ze skurczami partymi, nie musiałam pytać, słyszałam po wydawanych dźwiękach (położne dokładnie znają te reakcje, na schodząca główkę w kanale rodnym). Zbadałam - pełne rozwarcie po godzinie – opisuje.

Mała dziewczynka tak się spieszyła do przyjścia na świat, że urodziła się po 5 skurczach partych.

Przeczytaj także: Jak zmienia się rozwarcie szyjki macicy podczas porodu? Galeria

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza