Rosyjskie dzieci jako czołgi - propaganda rosyjska sięga nawet do przedszkoli

2022-05-09 10:39

Pacyfistyczne wychowanie dzieci? To w Rosji chyba pojęcie nieznane. Zobacz, co z okazji Dnia Zwycięstwa, dzieje się w rosyjskich szkołach i przedszkolach. Propaganda władz kremlowskich dosięga nawet kilkulatków. Ten film szokuje, ale daje też do myślenia.

Rosyjskie dzieci jako czołgi
Autor: Getty images/screen twitter @shaunwalker7 Propaganda rosyjska sięga nawet do przedszkoli

Są rodzice, którzy nie kupują dzieciom żadnych zabawek militarnych, takich jak pistolety czy miecze, nie pozwalają im nawet na zabawy patykami w wojnę. Pokojowe wychowanie ma swoich zwolenników na całym świecie.

Ale nie trzeba być pacyfistą ani psychologiem dziecięcym, żeby wiedzieć, że małe dziecko nie powinno oglądać przemocy ani jej stosować. Wpajanie kilkulatkom, że wojna jest dobra, a zabijanie innych jest w porządku jest złe nie tylko moralnie. To praktyka, która może wyrządzić nieodwracalne szkody w umysłach dzieci, które przestaną odróżniać zło od dobra.

Czytaj również: Śmiertelnie chore dzieci zmuszono do stania na mrozie. Tak działa propaganda w Rosji

Angelina Jolie pokazała, czym bawi się ukraińska dziewczynka. “Nie zdawała sobie sprawy, co to jest”

Dzieci rosyjskie maszerują jako czołgi

Tym bardziej szokujący jest film, nie pierwszy zresztą od czasów rozpoczęcia inwazji Rosji na Ukrainę, który opublikowano niedawno na Twitterze. To pokaz związany z Dniem Zwycięstwa, obchodzonym w Rosji 9 maja, który akurat w tym roku ma mieć wyjątkowy wydźwięk. Ma pokazać Rosjanom, że "operacja specjalna" w Ukrainie była celowa i potrzebna oraz, że zakończyła się sukcesem.

Zabawa w wojnę nie jest dobra

Zdaniem psychologów zabawy w wojnę nie da się uniknąć - to naturalny etap rozwoju dziecka, ale ważne jest, aby tłumaczyć maluchowi, że sama przemoc jako taka jest zła. Wielu rodziców na przykład zakazuje celowania do ludzi czy zwierząt w czasie zabawy pistoletami albo w  próbuje podkreślać w czasie zabawy w walkę, sportowy aspekt machania mieczem czy strzelania do celu.

Młody umysł dopiero się kształtuje i jeśli w dzieciństwie dziecko nie nauczy się, że agresja w stosunku do ludzi jest zła, nie będzie w przyszłości miało oporów przed jej stosowaniem.

Bucza.Ukraina. Zniszczone pojazdy wojskowe rosyjskie oraz auta cywilne Ukrainców zmiażdzone przez okupantów
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza