WAGA NOWORODKA. W USA urodziła się dziewczynka ważąca 6,5 kg [ZOBACZ FILM]

Noworodek
Autor: Thinkstock|thinkstockphotos.com Kiedy noworodek wymiotuje, zawsze oznacza to kłopoty z jego zdrowiem. Wizyta u pediatry pomoże zastosować odpowiednie leczenie.

Zdrowy noworodek powinien ważyć do 4 kg. W Stanach Zjednoczonych urodziła się dziewczynka ważąca... 6,5 kg. Czy taki przerost wagi jest zdrowy? Co może oznaczać makrosomia?

Przyjmuje się, że prawidłowa waga noworodka oscyluje w przedziale 2500-4000 g (2,5-4 kg). Takie dziecko powinno mierzyć od 50 do 60 cm. Jeśli noworodek jest większy, a waga przekracza 4000 g mówi się o makrosomii, czyli przeroście masy ciała w stosunku do wieku dziecka. Dotyczy ona 6 procent wszystkich noworodków.

Noworodek o wadze półrocznego niemowlaka

W Bostonie przyszła na świat dziewczynka, ważąca 6,5 g. To największy noworodek jaki urodził się w Mass General Hospital od 12 lat! "W ciąży często odczuwałam ból, teraz już wiem dlaczego" - powiedziała mama. To już drugie dziecko tej pary. Pierwsze ważyło 4,5 kg, lekarze byli więc przygotowani, że noworodek będzie duży. Nie spodziewali się jednak, że może ważyć tyle, co... półroczne niemowlę.

O wadze noworodka decydują geny

Rodzice dziewczynki są okazali, co wpłynęło na wagę noworodka. Decyduje o niej nie tylko to, jak kobieta się odżywiała w ciąży - wpływ mają także geny. "Ma 56 cm wzrostu. Będzie duża i gruba jak tata" - mówił dumny ojciec.

Czytaj także: Jak sprawdzić, czy niemowlę prawidłowo przybiera na wadze?

Lekarze podejrzewali, że dziewczynka może mieć cukrzycę, ale badania to wykluczyły. Dziecko jest zdrowe, mimo że waga noworodka szokuje.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

DLA CIEBIE ZA DARMO! Szykujesz się do porodu? Chcesz wiedzieć co cię czeka, jak sobie radzić? Co może Ci pomóc? Koniecznie pobierz nasz specjalny poradnik, stworzony przez ekspertów!

Czytaj więcej
Porodówka - przewodnik dla rodzącej mamy, okładka
KOMENTARZE