Wybory 2023. Czy dziecko może wejść z rodzicem na głosowanie?

2023-09-22 15:57

W niedzielę 15 października odbędą się wybory do Sejmu i Senatu Rzeczpospolitej Polskiej. Choć powszechnie wiadomo, że głosować mogą tylko pełnoletni obywatele, wielu rodziców do lokali wyborczych zabiera ze sobą dzieci. Czy prawo wyborcze na to zezwala?

Rodzic z dzieckiem na wyborach
Autor: GettyImages Czy na wybory można zabrać ze sobą dziecko?

Niezależnie od poglądów, warto wziąć udział w wyborach i oddać ważny głos – decyzja podjęta tego dnia będzie miała wpływ na to, w jakim państwie przyjdzie przez najbliższe lata żyć nam i naszym dzieciom.

Czy dziecko może wejść z rodzicem na wybory?

Wybory w Polsce są tajne, co oznacza, że żadna osoba postronna nie może widzieć, na kogo oddajemy głos. Jednak dziecko może wejść z rodzicami do lokalu wyborczego, a nawet towarzyszyć rodzicowi podczas samego głosowania, już za kotarą. Lepiej jednak, by nie wykrzyczało na cały lokal, przy jakim nazwisku dorosły postawił „krzyżyk”, ponieważ może to być przez przewodniczącego komisji uznane za zakłócanie przebiegu wyborów, a nawet zakłócanie ciszy wyborczej.

Przepisy wyborcze są w tej kwestii takie same dla każdej komisji, ale sformułowane zostały na tyle ogólnie, że różna może być ich interpretacja, a ta zależy właśnie od przewodniczącego.

Dzieci i młodzież do 18. roku życia głosować nie mogą, ale mimo to warto zabrać je ze sobą na wybory, ponieważ to dla nich ważna lekcja demokracji.

Czy w lokalu wyborczym można robić zdjęcia?

Dziś, w czasach, gdy media społecznościowe są tak popularne, w dniu wyborów bardzo często zobaczyć można na Facebooku czy Instagramie zdjęcia, na których obywatele chwalą się, że wzięli udział w głosowaniu. Nie ma w tym nic złego, wręcz przeciwnie. Jednak warto pamiętać, że nie każdy może zrobić sobie pamiątkowe selfie w lokalu wyborczym. Jak informuje Państwowa Komisja Wyborcza, aby zrobić zdjęcie wewnątrz lokalu, trzeba uzyskać na to zgodę od przewodniczącego danej komisji. To na jego barkach spoczywa bowiem odpowiedzialność za utrzymanie porządku i spokoju w lokalu.

Nie można natomiast robić i tego samego dnia publikować zdjęć, na których widać oddany głos – mogłoby to zostać uznane nawet za złamanie ciszy wyborczej, co podlega karze.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza