Wymiotowała i kręciło jej się w głowie. Diagnoza była szokiem

2023-09-26 11:26

10-letnia dziewczynka zaczęła czuć się źle: kręciło jej się w głowie, męczyły ją mdłości. Rodzice byli przekonani, że córka ma zatrucie pokarmowe. Nie spodziewali się tego, co usłyszą od lekarza.

Chora dziewczynka
Autor: Getty Images Wymioty u dziecka mogą zwiastować wiele chorób.

10-letnia dziewczynka zaczęła skarżyć się na poranne mdłości. Rodzice byli przekonani, że córka czymś się zatruła albo złapała jakiegoś wirusa. Dolegliwości jednak nie mijały, a samopoczucie dziecka zaczęło się pogarszać. Rodzice zabrali więc córkę do lekarza.

Poradnik Zdrowie: choroby zakaźne

Nawracające mdłości i wymioty

10-letnia Sophie zaczęła skarżyć się na mdłości i złe samopoczucie. Wymioty występowały przede wszystkim rano. Dziewczynka zaczęła odczuwać również zawroty głowy oraz źle widzieć. Podstawowe badania jednak niczego nie wykazały, a stan Sophie stopniowo się pogarszał.

Zdesperowani rodzice postanowili zabrać córkę na badania do szpitala dziecięcego Queensland Children’s Hospital (QCH) w Brisbane. Tam lekarze wykonali rezonans magnetyczny i przekazali rodzinie szokującą diagnozę.

Guz mózgu u dziecka

Okazało się, że 10-latka choruje na guza mózgu. Na szczęście okazało się, że guz ma postać łagodną, a lekarzom udało się go usunąć w całości. Rokowania były dobre, ale po operacji nastąpiło coś, czego lekarze nie mogli przewidzieć. W czasie wyjmowania z głowy dziecka drenu doszło do malformacji tylnego dołu czaszki. Na skutek tego dziewczynka straciła zdolność mówienia. 

Obecnie dziecko poddawane jest rehabilitacji, ponownie uczy się mówić i chodzić. Jej życiu nie zagraża już niebezpieczeństwo, ale czeka ją wiele trudnych miesięcy rehabilitacji. Lekarze nie wiedzą, czy możliwe będzie całkowite odzyskanie sprawności.

Jakie objawy daje guz mózgu?

Rozwijający się guz mózgu może dawać nietypowe objawy. Do najczęstszych należą poranne mdłości i wymioty, ale także zaburzenia widzenia, zaburzenia sprawności czy zdolności motorycznych. Objawy te mogą być mylnie interpretowane jako infekcja wirusowa czy infekcja rotawirusowa.

Jeśli trwają długo i nie widać poprawy, a rodzice czują, ze podłoże choroby może być poważne, należy jak najszybciej dziecko zgłosić na szerszą diagnostykę. 

Czytaj: Jak rozpoznać zakażenie rotawirusem?

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza