Zaginęła 15-letnia Karolina z Lubania. Wyszła z domu na spacer i nie wróciła
Zaginęła 15-letnia Karolina z Lubania. Dziewczyna ma 154 cm wzrostu, niebieskie oczy i rudobrązowe włosy. Wyszła z domu na spacer i nie wróciła. Zrozpaczeni rodzice proszą o pomoc.

15-letnia Karolina z Lubania wyszła z domu w piątek 7 lipca na spacer. Nie miała przy sobie dokumentów ani żadnych rzeczy, nie wzięła też telefonu. Nastolatka chciała tylko się przejść, ale nie wróciła już do domu.
Zaginęła na spacerze
Karolina ma 154 cm wzrostu, niebieskie oczy i rudobrązowe włosy. Jest szczupła, w momencie zaginięcia była ubrana w niebieskie jeansy i brązowy T-shirt, a także czarne buty Nike. Od 7 lipca nie skontaktowała się z rodzicami ani z nikim ze swojego otoczenia.
Dziewczyna widziana w Kowarach
Policja prosi o kontakt wszystkie osoby, które mogły widzieć zaginioną Karolinę. Prawdopodobnie nastolatka była widziana 8 sierpnia ok. godz. 5 rano w Kowarach pod marketem Netto. Towarzyszył jej nastolatek, być może jej chłopak. Z informacji Stowarzyszenie Zaginieni Cała Polska wynika, że para może przebywać na terenie Kowar, Karpacza albo w Ścięgnach.
Kolejne zaginięcie
W ostatni weekend cała Polska żyła zaginięciem 11-letniej Wiktorii z Sosnowca. Dziewczyna wyszła z domu wyrzucić śmieci i już do niego nie wróciła. Policja szybko uruchomiła system Child Alert, który pozwolił natychmiast upowszechnić wizerunek nastolatki we wszystkich mediach. Szczęśliwie Wiktorię udało się odnaleźć całą i zdrową.
Nastolatka przebywała kilkaset kilometrów od domu, nad morzem. W sprawie jej zaginięcia zatrzymano 39-letniego mężczyznę, który już wcześniej był skazany za przestępstwa seksualne. Najprawdopodobniej nawiązał kontakt z nastolatką w internecie i skłonił ją, by pojawiła się na stacji kolejowej. Stamtąd miał zabrać ją samochodem na Pomorze.
Jak chronić dzieci w sieci?
Rodzice powinni zrobić wszystko, by ochronić dzieci przed oszustwami i przestępstwami w internecie. W tym celu warto instalować blokady i filtry rodzicielskie, monitorować, jakie strony odwiedzają dzieci na swoich smartfonach czy laptopach, a także kontrolować możliwość instalowania niektórych aplikacji czy oprogramowań. Podstawą jest jednak rozmowa z dzieckiem i uczulenie go na sytuacje, na które powinno uważać w sieci. Przede wszystkim nigdy nie należy zdradzać swoich danych osobowych, a także nie umawiać się na spotkania z osobami poznanymi przez internet.
Czytaj: Jak ochronić dziecko przed porwaniem? Tani gadżet i prosty znak mogą pomóc