Badanie czystości pochwy czyli stanu biocenozy w pochwie

2015-05-14 13:02

Badanie czystości pochwy polega na kontroli stanu biocenozy (równowagi bakteryjnej) w pochwie. Dzięki temu badaniu możliwe jest wykrycie każdego stanu zapalnego i określenie, czy jego źródłem są bakterie czy grzyby. Dlaczego biocenoza pochwy jest tak istotna?

Badanie czystości pochwy
Autor: thinkstockphotos.com Badanie czystości pochwy pozwala wykryć stany zapalne w pochwie.

Spis treści

  1. Co to jest badanie czystości pochwy?
  2. Na czym polega badanie czystości pochwy?
  3. Kiedy wykonać badanie czystości pochwy?

W zdrowej pochwie panuje równowaga bakteryjna. To oznacza, że drogi rodne są zamieszkane przez korzystne bakterie utrzymujące kwaśny odczyn pH. Jeśli biocenoza pochwy nie została zachwiana, warunki panujące w pochwie są skuteczną ochroną przed drobnoustrojami np. grzybami. Niestety, jeśli środowisko w pochwie nie będzie odpowiednio kwaśne, flora bakteryjna zostanie naruszona, a drobnoustroje będą mieć korzystne warunki do rozwoju i zapoczątkowania stanu zapalnego.

>> Badania biochemiczne krwi: kiedy powinnaś je wykonać?

Co to jest badanie czystości pochwy?

Badanie czystości pochwy występuje również pod nazwami – rozmaz z pochwy,  badanie flory z pochwy lub ocena stopnia biocenozy pochwy. Badanie to ma na celu ustalenie, czy w pochwie została zachwiana równowaga bakteryjna i czy mamy do czynienia ze stanem zapalnym w tej okolicy.

>> KTG – wiesz, że możesz wykonywać to badanie samodzielnie w domu?

Na czym polega badanie czystości pochwy?

Badanie czystości pochwy pozwala wykryć każde odstępstwo od normy w zakresie równowagi bakteryjnej. Ponadto umożliwia również określenie rodzaju stanu zapalnego – czy został on wywołany przez bakterie czy może grzyby, co ma ogromne znaczenie dla podjęcia skutecznego leczenia.

>> Jak zapobiegać infekcjom intymnym?

Badanie przeprowadza się w warunkach gabinetu ginekologicznego, jest ono podobne do standardowej cytologii. Lekarz ginekolog, używając cienkiego drucika lub wacika, pobiera wymaz z pochwy. Samo badanie należy do bezbolesnych i trwa tylko chwilę. Nieco dłużej czeka się na wyniki badań. Ich interpretacja nie jest trudna. Wynikiem jest  najczęściej ocena stopnia czystości pochwy wg Kuczyńskiej - od I do IV, gdzie stopień I oznacza zachowaną równowagę bakteryjną, stopień II informuje o nielicznych, pojedynczych bakteriach patologicznych, stopień III to wyraźnie zachwiana równowaga z dużą przewagą drobnoustrojów, a ostatni stopień IV oznacza brak właściwej flory bakteryjnej i zaawansowany stan zapalny (często grzybiczy). Wynik badania może być podany w innej skali np. Nugenta czy Amsela, które nieco różnicują tę interpretację.

>> Infekcje intymne: jak się ich pozbyć?

Kiedy wykonać badanie czystości pochwy?

Badanie flory z pochwy zwykle wykonywane jest w przypadku występowania niepokojących objawów, wskazujących na zachwianie równowagi bakteryjnej. Zaliczamy do nich m. in. upławy, świąd, pieczenie okolic sromu. Wskazaniem może też być podejrzenie zapalenia dróg moczowych. Badanie może być również zlecone w celu skontrolowania postępów leczenia stanu zapalnego. Takie badanie wykonuje się obligatoryjnie wszystkim ciężarnym – na początku ciąży oraz powtórnie w 36 tygodniu ciąży.

Mimo oczywistych wskazań, badanie czystości pochwy można wykonywać profilaktycznie, by po prostu ocenić stan flory bakteryjnej pochwy. Do wykonania badania nie jest potrzebne skierowanie, a sama usługa diagnostyczna nie jest droga – kosztuje około 15 złotych.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza