Higiena intymna w połogu. Jak dbać o miejsca intymne w okresie połogu?

2020-11-05 15:02

Higiena intymna w połogu jest bardzo ważna. Urodzenie dziecka to wysiłek dla organizmu. Krocze po porodzie przez jakiś czas jest obolałe. Z pochwy wydzielają się odchody połogowe. Na jakie zmiany jeszcze musisz się przygotować i kiedy pojawi się miesiączka? Jak dbać o higienę intymną po porodzie? 

Higiena intymna w połogu. Jak dbać o miejsca intymne w okresie połogu?
Autor: Getty images Jak dbać o miejsca intymne w okresie połogu?

Higiena intymna w połogu to ważna rzecz. Połóg trwa 6 tygodni – tyle czasu potrzebuje organizm kobiety, aby po porodzie powrócić do normalnego funkcjonowania. Co w tym czasie dzieje się w okolicach intymnych? Jakie mogą tam nastąpić zmiany i czy wszystkie one znikną po tych 6 tygodniach?

Odpowiadamy na pytania, których niektóre młode mamy nie zadają nawet swoim bliskim, bo są dla nich zbyt intymne i krępujące. Wyjaśniamy, jak prawidłowo dbać o higienę intymną w połogu.

Spis treści

  1. Jak myć krocze w połogu?
  2. Higiena intymna w szpitalu
  3. Zobacz 5 rzeczy, których nie wiesz o połogu!
  4. Tampony na krwawienia w połogu - czy wolno używać?
  5. Ile trwa krwawienie w połogu?
  6. Kiedy pojawi się miesiączka po porodzie?
  7. Czy po połogu zmieni się cyklu owulacyjny?

Jak myć krocze w połogu?

Czy w połogu trzeba się podmywać po każdej zmianie podkładu i skorzystaniu z toalety? Do prawidłowej higieny intymnej po porodzie wystarczy podmywać się kilka razy dziennie – pod bieżącą, letnią wodą, używając delikatnego płynu do higieny intymnej. Nie musisz używać szarego mydła, choć wiele szpitali umieszcza je na swoich listach do porodu.

Na pewno trzeba umyć krocze po wypróżnieniu, aby nie narażać miejsc intymnych na kontakt z bakteriami kałowymi. Warto myć ręce nie tylko po zmianie podpaski w połogu, lecz także przed – by na brudnych dłoniach nie przenieść bakterii w okolice rany na kroczu.

Higiena intymna w szpitalu

Czy to prawda, że w szpitalu trzeba pokazywać położnej zużyty podkład? Zapach i wygląd wydzieliny z pochwy po porodzie jest ważnym wskaźnikiem, czy proces gojenia się rany w macicy przebiega prawidłowo. Dlatego w szpitalu położna być może będzie chciała obejrzeć podkład higieniczny, aby móc ocenić, jaki kolor mają odchody połogowe, ile ich jest, czy nie ma tam ciemnej krwi albo skrzepów.

Przeczytaj: Dolegliwości po ciąży – gojenie się rany krocza

Obkurczanie się macicy po porodzie: jak przebiega ten proces?

Zobacz 5 rzeczy, których nie wiesz o połogu!

5 rzeczy, których nie wiesz o połogu

Tampony na krwawienia w połogu - czy wolno używać?

Czy jeśli wolisz tampony od podpasek, możesz je stosować także od razu po porodzie? Zdecydowanie nie. Pochwa po porodzie prze jakiś czas będzie obolała, krocze może być bolesne – i choćby dlatego stosowanie tamponów nie jest dobrym pomysłem.

Ale najważniejsze, że w macicy jest świeża rana po łożysku wielkości męskiej dłoni – wprowadzając do ciała tampon, który zatrzymuje krew i odchody połogowe w pochwie, stwarza się idealne warunki do zakażenia miejsc intymnych. Dlatego, dla własnego bezpieczeństwa, nie można używać tamponów w połogu przynajmniej przez okres krwawienia połogowego. Po zakończeniu połogu można będzie do nich powrócić.

Ile trwa krwawienie w połogu?

Tak zwane odchody połogowe zmieniają się wraz z upływem kolejnych dni. Przez pierwsze 3–4 dni po porodzie są krwiste, jasnoczerwone i przypominają obfite krwawienie miesiączkowe. Potem stają się różowe lub brązowoczerwone, następnie żółtawe, białawe, w końcu śluzowe. Tempo tych zmian i ilość wydzieliny to sprawa indywidualna – jedne kobiety krwawią ok. 10 dni, inne dłużej.

Trzeba pamiętać, że jest to wydzielina z rany jamy macicy. Na początku odchody zawierają nie tylko krew, ale też złuszczoną błonę śluzową macicy; są tam liczne bakterie pochwowe. Odchody połogowe mają intensywniejszy zapach niż zwykła miesiączka, ale wszystko jest w porządku, dopóki nie wydzielają cuchnącej, gnilnej woni – to bowiem może świadczyć o stanie zapalnym.

Kiedy pojawi się miesiączka po porodzie?

Czy zależy to od porodu? Nie. Rodzaj porodu nie ma wpływu na czas pojawienia się miesiączki. Natomiast pojawienie się miesiączki po porodzie jest  związane z karmieniem piersią. Brak miesiączki po porodzie to efekt wysokiego poziomu prolaktyny, która wydziela się podczas karmienia.

Kobiety karmiące piersią mogą nie mieć miesiączki przez cały okres laktacji – jeśli karmią często. Zazwyczaj jednak po kilku miesiącach karmienie nie jest już tak częste, wtedy stężenie prolaktyny spada i pojawia się miesiączka. Trudno dokładnie określić, kiedy to będzie.

Nawet gdy kobieta nie karmi piersią, nie można precyzyjnie określić, kiedy zacznie miesiączkować. To sprawa indywidualna – miesiączka może pojawić się zarówno po czterech, jak i po ośmiu tygodniach od porodu.

Czy po połogu zmieni się cyklu owulacyjny?

Czy zmieni się obfitość krwawienia i długość cyklu? Intensywność kilku pierwszych krwawień po porodzie może być różna: od skąpych do obfitych, ale potem się stabilizuje. U niektórych kobiet skurcze menstruacyjne po porodzie są słabsze, a więc miesiączki – mniej bolesne. Na początku po porodzie cykle mogą być bardzo nieregularne: zdarza się, że między pierwszą a następną upływa sześć tygodni. Unormuje się to po kilku miesiącach.

Czytaj: Jak rozwiązać problem nietrzymania moczu po porodzie?

Poporodowe nietrzymanie stolca - przyczyny i leczenie

Fizjoterapia uroginekologiczna - kiedy warto z niej skorzystać?

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza