Pocałunki w fazie parcia pozwalają uniknąć nacięcia krocza?

2021-11-19 13:25

Choć poród wydaje się nie najlepszym momentem na pieszczoty, a sala porodowa raczej nie jest szczególnie romantycznym miejscem, bliskość z partnerem może bardzo pomagać. Przeczytaj, czy pocałunki w fazie parcia pozwalają uniknąć nacięcia krocza.

Pocałunki w fazie parcia pozwalają uniknąć nacięcia krocza?
Autor: Getty Images Pocałunki w fazie parcia pozwalają uniknąć nacięcia krocza?

Spis treści

  1. Pocałunki w fazie parcia pozwalają uniknąć nacięcia krocza?
  2. Pocałunki w trakcie porodu ułatwiają dziecku przyjście na świat

Nacięcie krocza to zwykle zabieg rutynowy, ale nie zawsze potrzebny. Położna decyduje się naciąć krocze rodzącej wtedy, gdy zbyt mało elastyczne tkanki krocza blokują dziecku wyjście na świat.

Istnieje wiele sposobów, które pozwalają uniknąć nacięcia podczas fazy parcia. Niektóre z nich powinny być wdrożone jeszcze przed porodem np. masowanie krocza, ćwiczenie mięśni Kegla czy wcieranie olejków. Niektóre metody można dopiero zastosować na sali porodowej

Jedną z nich jest np. próba rozluźnienia się, zwalczenie napięcia, które blokuje ciało i nie pozwala mu poddać się naturze. W rozluźnieniu się może pomóc fizyczna bliskość z partnerem. W dosłownym znaczeniu np. pocałunki.

Przeczytaj: Czy nacięcie krocza boli?

M jak mama: Jak uniknąć nacięcia krocza w czasie porodu?

Pocałunki w fazie parcia pozwalają uniknąć nacięcia krocza?

Pocałunki czynią wiele dobrego. W codziennym życiu nie tylko sprawiają wiele frajdy z powodu uwalniających endorfin, ale mogą wręcz mieć działanie uzdrawiające – podobno sprzyjają obniżeniu cholesterolu we krwi, pobudzają krążenie, minimalizują stres. W trakcie porodu również mogą mieć działanie dobroczynne. Najważniejszym czynnikiem jest tutaj hormon zwany oksytocyną, który wydziela się właśnie między innymi podczas całowania. Oksytocyna jest silnie związana z akcją porodową, bo powoduje skurcze i przyspiesza poród.

Czytaj także: Co zrobić, żeby szybciej urodzić?

Pocałunki w trakcie porodu ułatwiają dziecku przyjście na świat

Istnieje teoria, że gardło, usta czy kości szczęki są silnie związane z narządami płciowymi kobiety i mają tam swoje odpowiedniki. Kobiece usta mają odniesienie do warg sromowych, wnętrze ust to pochwa, gardło to szyjka macicy, a szczęka to po prostu miednica. Idąc tym tropem, wnioskuje się, że otwarcie ust przy pocałunku, otwiera pochwę i szyjkę, a zmiękczenie i rozluźnienie warg wpływa na uelastycznienie krocza.

Jednym słowem, gdy podczas porodu rodząca potrafi rozluźnić się pocałunkami z ukochanym, działa to na jej korzyść. Czerpanie przyjemności z całowania podczas porodu może ułatwić dziecku wyjście na świat, a nawilżenie pochwy powstałe na skutek podniecenia, może uchronić krocze rodzącej przed nacięciem.

Czytaj także: Jak rozwiera się szyjka macicy podczas porodu? Ważne pytania o rozwarcie szyjki

Czy wiesz, jakie masz prawa na porodówce?

Pytanie 1 z 10
Czy w porodzie rodzinnym może uczestniczyć przyjaciółka?
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza