Badania prenatalne nieinwazyjne: sprawdź, dlaczego warto je wykonywać

2015-09-14 13:38
Badania prenatalne nieinwazyjne
Autor: thinkstockphotos.com Badania prenatalne nieinwazyjne najczęściej wykrywają wady serca płodu.

Na badania prenatalne nieinwazyjne w Polsce decyduje się mało przyszłych mam. Choć nie wiążą się one z żadnym ryzykiem, to funkcjonuje wokół tych badań mit, że mogą zaszkodzić dziecku. Przeczytaj, dlaczego warto rozważyć wykonanie badań prenatalnych nieinwazyjnych.

Badania prenatalne nieinwazyjne w żaden sposób nie narażają życia płodu, ponieważ polegają na przeprowadzeniu badania USG oraz badań biochemicznych krwi matki, czyli ocenie stężenia w niej pewnych substancji. Wiadomo bowiem, że poziom niektórych substancji we krwi matki wiąże się z określonymi wadami płodu. Na podstawie tych wyników oraz wieku matki specjalny program komputerowy oblicza ryzyko wystąpienia wady wrodzonej u dziecka.

Czytaj także: Badania prenatalne: co tak naprawdę wykrywają?

Badania prenatalne nieinwazyjne - po co się je wykonuje?

Szacuje się, że około 3 proc. dzieci rodzi się z wadami wrodzonymi, z czego 85 proc. jest uwarunkowanych genetycznie. Pozostałe to wady rozwojowe lub aberracje chromosomowe – te ostatnie są skutkiem nieprawidłowo przebiegającego procesu rozdziału chromosomów podczas podziału komórki i nie są uwarunkowane genetycznie. W wyniku aberracji chromosomowych powstają takie wady jak zespół Downa, zespół Edwardsa, zespół Pataua czy zespół Turnera – są one nieuleczalne. Jednak najczęstszą wadą wykrywaną podczas badań prenatalnych w ciąży są wady serca płodu, z których wiele można leczyć. Dlatego tak ważne jest ich wczesne wykrycie.

Czytaj także:

Testy NIFTY to nieinwazyjne badania prenetalne, które wykrywają wady u płodu

Badania prenatalne z krwi: rodzaje testów i cena

I właśnie w tym celu wykonuje się badania prenatalne nieinwazyjne  takie jak test PAPP-A, USG genetyczne czy test potrójny. W Polsce są one refundowane przez NFZ tylko w sytuacji, gdy istnieje podwyższone ryzyko wystąpienia wad płodu. Nowością jest to, że skierowanie może wydać także lekarz przyjmujący prywatnie, a nie tylko ten, który ma umowę z NFZ.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie! Z kodem rabatowym: "wiosna" tylko 2,50 zł za 96 stron porad o zdrowiu! Dodatkowo otrzymasz dostęp do numerów archiwalnych. W nr 4/2020 „Zdrowia m.in.: poradnik alergika, choroby zakaźne pod lupą, „młody” zawał serca, mity o recyklingu.

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie 4/2020
KOMENTARZE