USG w ciąży: USG z oceną przezierności karkowej

2012-12-13 13:50 Konsultacja:: dr n. med. KRZYSZTOF MAJ ginekolog położnik, szpital przy ulicy Inflanckiej w Warszawie

Podczas badania USG płodu, które wykonuje się między 11. a 14. tygodniem ciąży oceniana jest tzw. przezierność karkowa (NT). Badanie to jest rekomendowane przez Polskie Towarzystwo Ginekologiczne. Dowiedz się, kiedy USG z oceną przezierności karkowej należy wykonać i dlaczego jest to tak ważne badanie.

Oceny przezierności karkowej dokonuje się podczas USG wykonanego między 11. a 14. tygodniem ciąży (dokładnie do 13. tygodnia i 6. dnia ciąży), gdy długość ciemieniowo-siedzeniowa płodu (CRL) wynosi od 45 do 84 mm. Ocena przezierności karkowej przeprowadzona wcześniej lub później jest niewiarygodna. Badanie powinno być wykonane przez odpowiednio wyszkolonych lekarzy i na wysokiej klasy sprzęcie ultrasonograficznym – pomiarów należy bowiem dokonać z dokładnością do 0,1 mm. Ocenę przezierności karkowej lekarz przeprowadza w tradycyjnej technice 2D. USG 3D czy 4D nie jest tu przydatne. Badanie USG z oceną przezierności karkowej płodu (NT) jest jednym z najważniejszych badań przyszłej mamy. Rekomenduje je Polskie Towarzystwo Ginekologiczne, co oznacza, że każda ciężarna powinna mieć je wykonane. Badanie jest istotne, bo na jego podstawie można z dużą precyzją określić ryzyko wystąpienia wad genetycznych płodu, m.in. trisomii, zespołu Patau'a, zespołu Turnera, zespołu Downa czy zespołu Edwardsa (w przypadku tych wad podczas badania ultrasonograficznego obserwuje się zwiększenie przezierności karkowej).

USG 4D w ciąży FILM: jak wygląda badanie USG

Badanie USG 3D i 4D w ciąży to badanie ultrasonograficzne, dzięki któremu możemy zobaczyć dziecko w łonie mamy. W przeciwieństwie do tradycyjnego badania - mamy tutaj możliwość obejrzenia rysów twarzy dziecka, aktywności ruchowej i wielu szczegółów jego budowy anatomicznej w sposób bardzo dokładny. Byliśmy z kamerą w gabinecie ginekologicznym i sprawdziliśmy z jakiego powodu badanie USG 3D i 4D jest tak lubiane przez przyszłe mamy.

USG w ciąży WIDEO. Jak wygląda badanie usg

Badanie USG w ciąży jest jednym z najbardziej powszechnych sposobów wykrywania ciąży oraz wstępnej diagnostyki rozwoju płodu. USG wykonuje się kilkukrotnie w trakcie ciąży. Czasami nawet przy każdej wizycie u ginekologa. By rozwiać obawy przyszłych mam, specjaliści potwierdzają brak szkodliwego oddziaływania badania ultrasonograficznego na dziecko. ZObacz, jak wygląda badanie USG w ciąży, ile trwa, jak się do niego przygotować.

miesięcznik "M jak mama"
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

DLA CIEBIE ZA DARMO! Szykujesz się do porodu? Chcesz wiedzieć co cię czeka, jak sobie radzić? Co może Ci pomóc? Koniecznie pobierz nasz specjalny poradnik, stworzony przez ekspertów!

Czytaj więcej
Porodówka - przewodnik dla rodzącej mamy, okładka
KOMENTARZE