Test NIFTY by GenePlanet - co to za badanie i kto powinien je wykonać?

2020-07-27 11:31 Materiał sponsorowany
Test NIFTY by GenePlanet
Autor: Shutterstock

Lęk o nienarodzone dziecko – to uczucie zna i rozumie każda przyszła mama. Test NIFTY by GenePlanet należy do nieinwazyjnych badań prenatalnych - pozwala sprawdzić, czy malec dobrze się rozwija i czy nie jest zagrożony wadami genetycznymi.

Od wielu już lat, dzięki postępowi medycyny, możemy podglądać dziecko w łonie mamy: wystarczy badanie ultrasonograficzne, aby zobaczyć, jak rośnie i jak się rozwija. Jednak USG nie powie wszystkiego o kondycji płodu – do dokładniejszej oceny służą badania prenatalne, które na długo przed narodzinami dziecka powiedzą rodzicom, czy ich dziecko jest zdrowe.

Badania prenatalne – co to takiego?

Badania prenatalne to wyjątkowe badania nienarodzonego dziecka, wykrywające wady i nieprawidłowości w jego rozwoju. Testy dzielimy na inwazyjne i nieinwazyjne. Te pierwsze silniej ingerują w organizm mamy (do ich wykonania konieczne jest np. pobranie płynu owodniowego z macicy).

Badania nieinwazyjne są wykonywane z próbki krwi kobiety ciężarnej i są bezpieczne i dla niej, i dla dziecka. Takim nieinwazyjnym testem jest właśnie NIFTY.

NIFTY by GenePlanet
Autor: materiały prasowe Link: testnifty.pl

Na czym polega test prenatalny NIFTY by GenePlanet?

To test wykrywający wady genetyczne płodu. Opiera się na analizie tzw. wolnego DNA, czyli fragmentów DNA dziecka, znajdujących się we krwi matki. Badanie polega na ich wyizolowaniu i poddaniu ocenie pod kątem liczby chromosomów. Prawidłowa liczba oznacza, że malec jest zdrowy, nieprawidłowa – że może cierpieć na jakąś wadę genetyczną.

NIFTY by GenePlanet
Autor: materiały prasowe Link: testnifty.pl

Jak wykonuje się test NIFTY?

Test NIFTY przeprowadza się od 10. tygodnia ciąży i zwykle po wykonaniu pierwszego badania USG płodu. Test polega na pobraniu krwi przyszłej mamy (w objętości ok 10 ml) i odesłaniu próbki do laboratorium. Badanie jest bezbolesne (to zwykłe pobranie krwi) i bezpieczne.

Nie stwarza ryzyka poronienia czy uszkodzenia płodu, ponieważ w jego trakcie nie narusza się pęcherza płodowego, który chroni malca, ani nie ingeruje się w kosmówkę, czyli zewnętrzną błonę otaczającą zarodek.

NIFTY by GenePlanet
Autor: materiały prasowe Link: testnifty.pl

Jaka jest czułość tego badania?

Niezależne badania wykazały dokładność testów w wykrywaniu zespołu Downa na poziomie 99,17%, zespołu Edwardsa na poziomie 98,24% oraz zespołu Patau - 99,99%.

Warto wiedzieć

Test NIFTY potrafi określić również, jakiej płci jest dziecko, które nosi w sobie badana kobieta.

Dla kogo jest przeznaczony?

Testy prenatalne z krwi pozwalające na wykrycie np. zespołu Downa, Edwardsa czy Patau przeznaczone są dla wszystkich kobiet (niezależnie od wieku lub z góry określonego ryzyka genetycznego), które chcą być spokojne o zdrowie swojego nienarodzonego dziecka. Można je wykonać zarówno u pań w ciąży pojedynczej, jak i mnogiej. Są ciężarne, którym jest to szczególnie zalecane, ponieważ z różnych powodów znajdują się w grupie ryzyka. Zalicza się do nich kobiety po 35. roku życia, kiedy to wzrasta prawdopodobieństwo wystąpienia aberracji chromosomalnych, panie, u których wcześniejsze wyniki USG pokazały pewne nieprawidłowości oraz mamy, które urodziły już wcześniej dzieci z wadami genetycznymi, np. trisomią.

Jakie choroby może wykryć test NIFTY?

Test prenatalny NIFTY służy głównie do wykrywania i diagnozowania trisomii u płodu. Trisomia jest to rodzaj aneuploidii, w której występują trzy chromosomy zamiast zwyczajowej pary. Trisomia 21 (zespół Downa), trisomia 18 (zespół Edwardsa) i trisomia 13 (zespół Patau) to trzy najbardziej powszechne z nich. Test NIFTY wykrywa je z ponad 99% dokładnością.

Badanie prenatalne NIFTY potrafi wskazać również inne wady genetyczne płodu. Są to dodatkowe trisomie 9, 16, 22 oraz tzw. aneuploidie chromosomów płciowych, czyli zespół Turnera (monosomia X), zespół Klinefeltera (XXY), zespół potrójnego X (trisomy X) oraz syndrom XYY (trisomy XYY). NIFTY wykrywa również 60 delecji i duplikacji. 

Dowiedz się więcej

Test NIFTY
Autor: materiały prasowe Link: testnifty.pl
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

W magazynie Dziecko Zakupy i My: ponad 200 polecanych produktów dla mamy, dziecka i kobiet w ciąży, a także inspiracje i porady dla całej rodziny! Sprawdź, jak zadbać o najbliższych – czytaj już za 3 zł!

Sprawdź
Dziecko zakupy i my
KOMENTARZE