USG W CIĄŻY: przezierność karkowa. Co to takiego?

2013-05-30 13:33

USG w ciąży pozwala określić płeć dziecka, sprawdzić, czy rozwija się ono prawidłowo i wykluczyć ewentualne wady genetyczne. Podczas pierwszego badania USG w ciąży lekarz dokonuje tzw. oceny przezierności karkowej. Przeczytaj, co to takiego i dlaczego jest to tak ważne badanie.

Badanie USG w ciąży wykonuje się po to, by w razie wykrycia nieprawidłowości zapewnić dziecku i mamie jak najlepszą ochronę i opiekę medyczną. Jest to badanie nieinwazyjne i niegroźne dla dziecka – uzupełnione badaniami krwi, wyklucza zespół Downa w 90 procentach.

>> Kalendarz badań USG w ciąży - kiedy i po co trzeba robić USG ciąży?

USG w ciąży – po co ocenia się przezierność karkową

Pomiędzy 11. a 14. tygodniem ciąży lekarz podczas badania USG ocenia tzw. przezierność karkową, czyli zbiorniczek płynu na karku płodu oraz obecność lub brak kości nosowej. Jest to specjalistyczne badanie, które powinno być przeprowadzone przez odpowiednio wyszkolonych lekarzy.

>> Zespół Downa to choroba genetyczna: przyczyny i rozpoznanie zespołu Downa u dzieci

Na stronie angielskiej fundacji medycyny płodowej jest umieszczona lista ginekologów posiadających pełną akredytację do jego wykonywania. Na podstawie tego badania można już określić w 90 proc. prawdopodobieństwo wystąpienia zespołu Downa.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

DLA CIEBIE ZA DARMO! Szykujesz się do porodu? Chcesz wiedzieć co cię czeka, jak sobie radzić? Co może Ci pomóc? Koniecznie pobierz nasz specjalny poradnik, stworzony przez ekspertów!

Czytaj więcej
Porodówka - przewodnik dla rodzącej mamy, okładka
KOMENTARZE